Projekty z drewna wśród laureatów konkursu „MÓJ DOM Z KLIMATEM”

Projekty z drewna wśród laureatów konkursu „MÓJ DOM Z KLIMATEM”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować zrealizowaną inwestycję budowlaną oraz odpowiedzieć na pytanie, jakie proekologiczne rozwiązania zastosowali w swoim domu. Uczestnicy przedstawili również korzyści tych rozwiązań dla klimatu i środowiska. 

Większość zwycięzców korzystała z dofinansowania inwestycji w ramach programów Mój Prąd, Moja Woda oraz Czyste Powietrze prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich głównym celem jest wspieranie indywidualnych inwestorów, którzy chcą, aby ich domy były ekologiczne, energooszczędne i przyjazne klimatowi. O zasadach uczestnictwa w poszczególnych programach i wysokości dofinansowania, można dowiedzieć się na stronie https://domzklimatem.gov.pl/ w zakładce “Weź dotację”.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 9 prac konkursowych.

LAUREACI KONKURSU MÓJ DOM Z KLIMATEM:

Laureat: Kamil Nastulski 
Dom drewniany prefabrykowany 
Nagroda: rower
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda

Realizacja została nagrodzona za zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej ocieplonej wełną mineralną. Pozwala to na obniżenie śladu węglowego w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami żelbetonowymi czy konstrukcjami murowanymi. Wykonanie poszczególnych elementów konstrukcji w kontrolowanych warunkach, w fabryce znacznie ogranicza również ilość odpadów na placu budowy. W budynku zastosowano powietrzną pompę ciepła pozwalającą na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Duże okna od strony południowej z żaluzjami zewnętrznymi sterowanymi mechanicznie za pomocą czujników, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz fotowoltaika, uzupełniają wachlarz rozwiązań prośrodowiskowych w budynku. Dodatkowo przygotowano przydomowy system magazynowania wody opadowej z myślą o wykorzystaniu tego rozwiązania w planowanym ogrodzie.

Laureat: Piotr Rzeźwicki
Dom drewniany w konstrukcji szkieletowej
Nagroda: tablet 
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd

Budynek nagrodzono za zastosowanie konstrukcji szkieletowej drewnianej i ocieplenie wełną drzewną, co w porównaniu z powszechnie stosowanymi technologiami typu beton, żelbet, pustaki, znacznie obniża ślad węglowy. Ponadto zastosowano instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje duża powierzchnia biologicznie czynna na działce, a przede wszystkim estetyka rozwiązania uzyskana w dużej mierze dzięki drewnianej okładzinie ścian zewnętrznych. Realizacja udowadnia, że budynek może być jednocześnie atrakcyjny wizualnie i proekologiczny.

Laureat: Aneta Karwat-Milczarek
Dom z łąką kwietną
Nagroda: tablet 
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda

Realizacja została nagrodzona za kompleksowe podejście do realizacji samowystarczalnego domu. Budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie, jego architektura jest skromna i ponadczasowa. Jest energooszczędny, instalacja fotowoltaiczna bilansuje zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną i retencję wody, m.in duża powierzchnia biologicznie czynna, w tym ogrody deszczowe i łąki kwietne.

Laureat: Tomasz Brzostowicz 
Dom z cegły rozbiórkowej
Nagroda: smartwatch
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Czyste Powietrze

Budynek zwraca uwagę przede wszystkim swoją formą, którą zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego jest zwarta bryła, oraz dbałością o detale. Montowanie okien wraz z żaluzjami fasadowymi o odpowiedniej grubości izolacji oraz izolacja nakrokwiowa mają efekt estetyczny i pomagają w skutecznej eliminacji mostków termicznych w zewnętrznych przegrodach.Dbając o bliskie projektantowi i Inwestorom idee zrównoważonego rozwoju, do wykończenia elewacji nowego domu, użyto starych „poniemieckich” cegieł rozbiórkowych. Mieszkańcy domu wykorzystują również energię uzyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym oraz wodę z zasobnika na deszczówkę do nawadniania ogrodu. W budynku zaprojektowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Laureat: Sławomir Boduch
Dom z bioróżnorodnym ogrodem
Nagroda: rower
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda

Nagrodzona realizacja stanowi dobry przykład modernizacji budynku powstałego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Obiekt przeszedł gruntowną przemianę począwszy od termomodernizacji, wymiany stolarki, wymiany wszystkich instalacji, w tym zastosowania instalacji solarnej, paneli fotowoltaicznych, aż do nowego źródła ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego zasilającego ogrzewanie podłogowe. Zbiornik retencyjny o dużej pojemności doposażono w hydrofor połączony z automatycznym systemem nawadniania i zasilono w ten sposób podlewanie bioróżnorodnego ogrodu.

Laureat: Andrzej Korba
Dom po modernizacji
Nagroda: tablet
Programy, z których skorzystał inwestor: Czyste Powietrze

Budynek przeszedł cały cykl działań i inwestycji proekologicznych stanowiących wspólny i całościowy plan. Przemyślano zarówno odpowiednią orientację budynku względem świata i korzystanie z zysków słonecznych w postaci minimalizowania strat ciepła, jak i doposażono budynek w całe spektrum rozwiązań instalacyjnych: wymianę źródła ciepła, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, przydomową oczyszczalnię ścieków. Oprócz ciekawej architektury budynku w konkursie doceniono też zastosowane rozwiązania sprzyjające przyrodzie i bioróżnorodności.

Laureat: Katarzyna Guzewska
Dom tradycyjny
Nagroda: smartwatch

Dom o nawiązującej do tradycji i wpisanej w krajobraz architekturze, zbudowany w konstrukcji drewnianej i wykończony wewnątrz i na zewnątrz materiałami naturalnymi, stoi wśród starych drzew, w otoczeniu różnorodnej roślinności dającej cień i schronienie ludziom i zwierzętom. Bioróżnorodność wspierają budki lęgowe i domki dla owadów, a zieleń utrzymywana jest dzięki deszczówce gromadzonej w podziemnych zbiornikach. Gruntowe pompy ciepła zapewniają ogrzewanie domu i wody użytkowej. Mieszkańcy z dumą podkreślają swoje przywiązanie do domu i ziemi oraz piszą o samodzielnie wykonywanych elementach wyposażenia wnętrz i radości wynikającej z pracy w ogrodzie. 

Laureat: Przemysław Leśny
Dom z ulami 
Nagroda: rower 
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd

Budki lęgowe, skalniaki, żywopłoty zamiast ogrodzeń czy pasieka z odrestaurowanych uli, w połączeniu ze starannie dobraną roślinnością i mądrze wykorzystanym odkrytym zbiornikiem retencyjnym, tworzą ciekawy i harmonijny krajobraz, przyjazny ludziom i zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Zainstalowane ze wsparciem programu Mój Prąd kolektory słoneczne do podgrzewania wody oraz fotowoltaika zasilająca system chłodzenia i ogrzewania, pozwoliły na uzyskanie wysokiego poziomu niezależności energetycznej. Na uwagę zasługuje chęć dzielenia się mieszkańców znajomością przyrody z najmłodszym pokoleniem. Dodatkowo ciekawy opis i ładne zdjęcia ukazują holistyczne podejście do modernizacji domu i jego otoczenia.

Laureat: Sylwia Chmura 
Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny 
Nagroda: smartwatch
Programy, z których skorzystał inwestor: Moja Woda

Dotacja z programu Moja Woda została wykorzystana w przemyślany i holistyczny sposób do stworzenia wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego w ogrodzie przy istniejącym domu. Staw, pięknie wpisany w krajobraz, powstał jako miejsce odpoczynku wśród przyrody, łączące dążenie do oszczędności z potrzebą poprawy mikroklimatu, zmniejszania skutków zmian klimatycznych i wspierania bioróżnorodności. Opis prezentuje troskę mieszkańców o przyrodę, świadomość bycia jej częścią i konieczności dbania o nią. 

~ źródło: Dom z klimatem