Woodinspector opracował i wdrożył w Zakładzie Drzewnym IZOTONIA metodę odpowiadającą za odróżnianie w drewnianych listwach obszarów niedostruganych z sękami chorymi.
W produkcji szerokiej gamy sosnowych stelaży pod materac, o wymiarach w zakresie: 70 x 200 – 180 x 200, od ponad 35 lat specjalizuje się Zakład Drzewny IZOTONIA w Lipowcu k. Biłgoraja (woj. lubelskie). Standardowy stelaż składa się z 14 listew o wymiarach 55 x 18 mm, połączonych ze sobą za pomocą taśmy zapobiegającej ich rozsuwaniu. Odstępy pomiędzy listwami zapewniają prawidłowe wietrzenie materaca. Listwa środkowa i listwy brzegowe mają wywiercone otwory umożliwiające przykręcenie do listew bocznych łóżka. Takie rozwiązanie, wdrożone w firmie Stanisława Psiuka, gwarantuje stabilność i usztywnia łóżko. Ponadto przedsiębiorstwo produkuje inne elementy meblowe, w odpowiedzi na składane przez klientów zamówienia.
Firma powstała w 1980 r. Jako zakład produkcyjny dysponuje dwiema nowoczesnymi halami produkcyjnymi, zespołem suszarni do drewna oraz tartakiem. Innowacyjny park maszynowy przekłada się na duże możliwości wytwórcze firmy, która przerabia rocznie na swoje produkty około 25 000 m3 drewna. Drewniane elementy mniej przydatne do wyrobu listew bocznych i środkowych wykorzystuje się na opakowania drewniane typu skrzynki, zaś poprodukcyjny materiał drzewny wykorzystywany jest na pelet.
Optymalizacja niestruganego materiału
Przed laty Izotonia zakupiła hydrauliczną stację PRINZ LOGSTAR, przeznaczoną do wydajnego kapowania drewna okrągłego, przygotowując materiał do dalszej obróbki na linii tartacznej i wielopile. W tym roku zdecydowano się na wdrożenie systemu skanowania niestruganej tarcicy sosnowej lubelskiej firmy WOODINSPECTOR, którego głównym produktem jest skaner do optymalizerki Q-SCAN. Obecnie dostępna jest już druga wersja produktu – Q-SCAN 604, który właśnie zastosowano w zakładzie w Lipowcu.
– Izotonia to drugie przedsiębiorstwo, w którym skaner Q-SCAN optymalizuje materiał niestrugany – mówi Grzegorz Kotnarowski, prezes spółki Woodinspector. – Specyfika wdrożenia maszyny skupiła się na precyzyjnym wyznaczaniu sęków zdrowych, tzw. skrzydlaków. Ponadto, opracowaliśmy metodę odpowiadającą za odróżnianie obszarów niedostruganych z sękami chorymi. Jest to też kolejny zakład, w którym skaner tarcicy został zintegrowany z optymalizerką firmy Metal-Technika. Elementy produkowane są z drewna sosnowego, ale materiał nie jest wstępnie strugany przed wejściem do skanera.
Analizuje powierzchnię główną materiału
Skaner Q-SCAN firmy Woodinspector został wdrożony celem optymalizacji sosnowych listew niestruganych. Dodatkowo urządzenie zostało przystosowane do skanowania materiału szorstkiego po traku z dobrej jakości piłą. Skaner analizuje więc powierzchnię główną materiału podawanego z traka ramowego.
Specyfika wdrożenia polega na precyzyjnym pomiarze wielkości sęków, aby przewidzieć możliwość złamania elementu. Dlatego zastosowano specjalny algorytm, który dla każdej opcji wystąpienia sęka na czterech stronach posiada odrębną konfigurację procentową. Wprowadzono również korekcję w wykrywaniu sęków chorych i algorytm dynamicznie korygujący dopuszczalny przekrój.
– Ważnym aspektem były również sęki, które potencjalnie mogą wypaść, głównie krawędziowe – dodaje przedstawiciel firmy Woodinspector. – W tym przypadku nawet małe wady są przez skaner wycinane – jeżeli są przy krawędzi i nie są zrośnięte. Skuteczność działania okazała się bardzo wysoka z uwagi na zastosowanie elementów sztucznych sieci neuronowych do wykrywania sęków. Algorytmy optymalizacji uwzględniają położenie i rodzaj wad, rozmieszczając, najlepiej jak to możliwe, lite elementy oraz mikrowczep.
Do skanera zostały zaadaptowane podajniki Q-Feed 60, również wyprodukowane przez firmę Woodinspector.
W linii z optymalizerką Falcon
Skaner tarcicy sosnowej Q-Scan, który wykrywa wady, klasyfikuje je i optymalizuje rozkrój tarcicy pod kątem zdefiniowanego przez użytkownika produktu, został zintegrowany z optymalizerką Falcon firmy Metal-Technika. Technologia cyfrowej analizy obrazu pozwala wykryć najbardziej popularne defekty w drewnie z wysoką i powtarzalną dokładnością, przez pełen czas pracy. Konstrukcja skanera opiera się na kamerach przemysłowych, oświetlaczach LED, laserach liniowych i wysokowydajnym komputerze PC.
~artykuł promocyjny