Szlifierki, które są… bezawaryjne

Szlifierki, które są… bezawaryjne

Jako jedyny producent szlifierek firma Kündig oferuje technologię szlifowania Brilliant, dzięki której wydajność pasów ściernych jest zwiększona o 30 proc., a zużycie materiałów lakierniczych znacznie zmniejszone poprzez idealnie przygotowaną jakość powierzchni – mówi Artur Zalewski, dyrektor firmy Kündig Polska.

GPD: Szwajcarska firma Kündig jest bardzo cenionym i znanym na całym świecie producentem szlifierek szerokotaśmowych oraz twórcą wielu innowacyjnych i opatentowanych rozwiązań. Co zatem wyróżnia ofertę Kündig od innych dostawców tych maszyn, których nie brakuje na rynku?
Artur Zalewski:
Zalet i wyróżników jest bardzo dużo. Przede wszystkim oferujemy ogromną elastyczność w projektowaniu maszyn i możemy dostarczyć praktycznie każdą konfigurację szlifierki szerokotaśmowej, zależnie od indywidualnych wymagań klienta. Szlifierki Kündig są niezwykle solidnie zbudowane i przystosowane do wieloletniej pracy w trybie trzyzmianowym. Stanowią one bardzo dobrą długoterminową inwestycję. Na rynku wtórnym praktycznie nie ma szlifierek Kündig, ponieważ wszyscy nasi klienci korzystają z nich długimi latami, a ich bezawaryjność jest kolejnym ważnym atutem wyróżniającym te maszyny. Do tego dochodzi nasza ekskluzywna i opatentowana technologia szlifowania Brilliant, która zapewnia wiele korzyści użytkownikom. W technologii Brilliant agregat szlifierski ustawiony jest pod kątem 10° do kierunku posuwu, dzięki czemu na szlifowanym materiale mamy brak śladów po oscylacji oraz podnoszenia włókien drzewnych. Wydajność pasów ściernych jest zwiększona o 30 proc., a zużycie materiałów lakierniczych znacznie zmniejszone poprzez idealnie przygotowaną jakość powierzchni.

Maszyna z agregatem wychylanym pod kątem 10 stopni (technologia Brilliant). fot. Kündig

GPD: Jakie inne rozwiązania Kündig można uznać za sztandarowe?

A.Z.: Jak wspomniałem, jako jedyny producent szlifierek na świecie oferujemy technologię szlifowania Brilliant, w której agregat jest wychylony pod kątem 10°. Ponadto posiadamy w naszej ofercie ekonomiczne systemy czyszczące ECS, czyli Eco Cleaning System. Są one stosowane zarówno do odmuchu pasów ściernych, jak i elementów szlifowanych. W tym wysokowydajnym systemie powietrze wytwarzane jest przez wewnętrzny system wentylacji napędzany silnikiem. Oznacza to, że nie wymaga kosztownego w eksploatacji, regularnego dopływu sprężonego powietrza z zewnątrz szlifierki.

GPD: Przedstawicielstwo Kündig w Polsce funkcjonuje od 5 lat, więc domyślam się, że odpowiadacie także za serwis maszyn…

A.Z.: To bardzo ważny temat, gdyż wielu producentów z branży drzewnej narzeka na kwestie serwisowe naszej konkurencji. My przykładamy bardzo dużą wagę do zadowolenia klientów nie tylko z użytkowania naszych maszyn, ale również z serwisu. W przypadku potrzeby pomocy nasz czas reakcji wynosi 24 godziny. Mamy zespół doświadczonych techników i serwisantów, który w razie potrzeby wspierany jest przez naszych kolegów z oddziałów niemieckiego i szwajcarskiego. Niektórzy klienci nie mogli uwierzyć, że jesteśmy w stanie przyjechać z pomocą w przeciągu doby. Ale wynika to przede wszystkim z faktu, że nasz dział techniczny przeprowadza z reguły okresowe przeglądy serwisowe, a nie naprawy, ponieważ szlifierki Kündig są praktycznie bezawaryjne.

Szlifierki są „szyte na miarę”, pod proces produkcyjny klienta. fot. Kündig

GPD: Które rodzaje szlifierek są obecnie najbardziej popularne?
A.Z.: Zauważyliśmy duży wzrost zainteresowania szlifierkami z serii Kündig Perfect, które zostały zaprojektowane z myślą o wszechstronnych wymaganiach średnich i dużych zakładów produkcyjnych, dzięki praktycznie nieskończonemu potencjałowi konfiguracji maszyn oraz ich gotowości do pracy w systemie Przemysłu 4.0, z wieloma domyślnie zainstalowanymi protokołami komunikacyjnymi. Obecnie najwięcej sprzedajemy szlifierek z serii Technic. Maszyny te są „szyte na miarę”, pod proces produkcyjny danego klienta, w celu optymalizacji jego procesu szlifowania. Są one przeznaczone do szlifowania zarówno materiałów standardowych, jak również do specjalnych aplikacji, na potrzeby produkcji przemysłowej, gdzie konieczna jest integracja z liniami produkcyjnymi, szlifowanie z bardzo dużymi prędkościami posuwu lub gdy wymagana jest obróbka powierzchni górnej i dolnej elementów w jednym przejściu.


GPD: Na jakich aspektach koncentruje się firma, rozwijając swoje technologie szlifowania materiałów drzewnych i drewnopochodnych?
A.Z.: Nasze zasady przewodnie to: precyzja, niezawodność, solidność, łatwość obsługi i nastawienie na przyszłość. To właśnie wdrażamy w całej naszej technologii.


GPD: I w myśl tych zasad opracowywane i wprowadzane są nowości w ofercie?
A.Z.: Opracowaliśmy i wdrożyliśmy do produkcji wysoce precyzyjne szlifierki, które pozwalają na zbieranie naddatków poniżej 0,01 mm ze szlifowanego materiału. Posiadamy również w naszym portfolio szlifierki tzw. portalowe, w których elementy obrabiane są przesuwane przez maszynę na stole przesuwnym na szynach prowadzących. Ponadto właśnie kończymy produkcję pierwszych maszyn z nowej gamy modelowej, które są specjalnie ukierunkowane na produkcję przemysłową. Są to szlifierki szlifujące materiał z góry i z dołu w jednym przejściu i dedykowane do elementów fornirowanych oraz lakierowanych o szerokości 2200 mm. 

GPD: Jak wygląda proces konstruowania i produkcji szlifierek Kündig?
A.Z.: Może to zabrzmieć banalnie, ale nasze projekty inspirowane są głównie praktyką. Dzieje się to na dwa sposoby. Przy maszynach standardowych korzystamy z informacji zwrotnych od użytkowników, którzy niejednokrotnie przekraczają standardowe zastosowania naszych maszyn, a my odpowiednio dostosowujemy przyszłe modele do tych potrzeb. Po drugie, pomysły na nowe projekty często wynikają ze specjalnych potrzeb dla klienta, w których nasz dział inżynierów po konsultacjach z klientami dostarcza niestandardowe rozwiązania dopasowane do ich specyficznych wymagań w różnych sektorach przemysłowych. Firma Kündig prowadzi produkcję w dwóch fabrykach: w Szwajcarii, w Wetzikon położonym 30 km na zachód od Zurychu, gdzie znajduje się także główna siedziba oraz w niemieckim Gotha.

Kündig wdrożył do produkcji wysoce precyzyjne szlifierki, które pozwalają na zbieranie naddatków poniżej 0,01 mm ze szlifowanego materiału. fot. Kündig

GPD: Niezawodność, gwarancja stabilności prowadzenia procesu, gros wyjątkowych rozwiązań i indywidualna konfiguracja… Jakie inne powody przemawiają za wyborem szlifierek Kündig i dlaczego polscy producenci przemysłu drzewnego powinni zainteresować się Waszą ofertą?

A.Z.: Ponieważ bardzo poważnie i z pasją podchodzimy do budowy wysokowydajnych szlifierek. Mimo iż marka Kündig jest obecna w Polsce raptem 5 lat, udało nam się zbudować już bardzo solidną sieć referencyjnych klientów. Możemy zaoferować szeroki wachlarz niestandardowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb każdego potencjalnego klienta. Ponadto każdy klient, niezależnie od wielkości zakładu czy wykonywanej produkcji, jest traktowany w ten sam priorytetowy sposób. Naszym zadaniem jest zaproponowanie takiej konfiguracji szlifierki, która zapewni najlepszą możliwą jakość wyszlifowanego materiału oraz zminimalizuje czas produkcji i koszty z nią związane. Zachęcam również do odwiedzenia naszych kanałów na stronie YouTube, gdzie znajdują się filmy pokazujące nasze innowacyjne rozwiązania oraz szeroką gamę możliwości szlifowania różnego rodzaju materiałów. A w przypadku chęci obejrzenia naszych szlifierek na żywo serdecznie zapraszamy na targi DREMA, które odbędą się we wrześniu w Poznaniu, gdzie pokażemy zarówno szlifierkę szerokotaśmową oraz maszynę do szlifowania wąskich płaszczyzn.

GPD: Dziękuję za rozmowę. 

~ rozmawiała: Katarzyna Orlikowska