Wraz ze zmianą właścicieli belgijski producent pras – firma Stavelse Metaalbouw weszła na ścieżkę nowoczesności.
Wymaga odwagi, aby w obecnych czasach przejąć firmę produkcyjną, ale małżeństwo Bruno Devloo i Louise Hoet zdecydowało się na ten krok i zainwestowało w Stavelse Metaalbouw. Nowi, młodzi właściciele belgijskiej firmy stawiają przede wszystkim na rozwój i nowoczesność, nie rezygnując jednocześnie z ponad 60-letniego doświadczenia w produkcji pras typu PCO i PCI. Bruno Devloo, inżynier z wykształcenia, wraz ze swoją żoną Louise Hoet, która zajmuje się księgowością, przejęli od poprzednich właścicieli firmę w ubiegłym roku, wnosząc do niej powiew świeżości, chęć dokonania zmian i unowocześnienia. Jednym z pierwszych działań nowych właścicieli było… zainstalowanie na dachach fabryki paneli słonecznych w celu oszczędzenia energii. Ale to oczywiście nie wszystkie zmiany.
Udoskonalona konstrukcja
Te o największym znaczeniu dla rozwoju Stavelse Metaalbouw dzieją się w obszarze produktowym oraz technologicznym, a nowi właściciele postawili sobie za cel stałe unowocześnianie funkcjonalności pras.
– Jeśli chodzi o prasy do produkcji wiązarów, dokonaliśmy kilku istotnych zmian, między innymi dodaliśmy nowe funkcjonalności do pakietu oprogramowania – mówi Bruno Devloo. – Zmieniona została również konstrukcja cylindra dociskowego, automatycznego systemu ograniczników. Obecnie w produkcji znajduje się automatyczna prasa dla klienta w Wielkiej Brytanii i dwie układarki wiązarów. W budowie są także dwie piły Unicut, autoklaw i zbiornik zanurzeniowy – wymienia.
Warto przypomnieć, że oferta producenta z Belgii obejmuje zarówno podstawowe modele pras typu PCO, jak i zaawansowane technologicznie, automatyczne prasy typu PCI. W prasach typu PCO ograniczniki kształtu wiązara są układane ręcznie przez operatora, ale prasę można wyposażyć w program „teach and go”. Jego zastosowanie pozwala na automatyczne powtórzenie i ułożenie kształtu kratownicy.
W pełni automatyczną prasą jest typ PCI. Z komputera biurowego przesyłane są do prasy pliki ze specyfikacją i ilością wiązarów, które mają być wyprodukowane, operator wybiera jedynie kolejność ich układania i produkowania. Ograniczniki ustawiają się bardzo szybko automatycznie, co pozwala na bardzo wydajną produkcję wiązarów o zmiennych specyfikacjach. Prasa może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, z siłą docisku 30 lub 50 t. Składa się z modułowych stołów. Wygodne przejścia między nimi pozwalają pracownikom na szybkie dotarcie do elementów wiązara bez konieczności wchodzenia na stół. Wzdłużne lub poprzeczne systemy rolkowe pozwalają na płynny rozładunek gotowych wiązarów, a oferowana układarka wiązarów układa je w pozycji pionowej, tworząc pakiety wygodne do przewiezienia do magazynu lub załadunku na samochód.
Piła łatwiejsza w obsłudze
Wraz z nowymi właścicielami nastąpiły również modyfikacje i rozbudowa parku maszynowego, nie tylko w siedzibie firmy w miejscowości Beveren a/d Ijzer w Belgii.
– Pracujemy nad unowocześnieniem piły 4-ostrzowej UNICUT do cięcia elementów, z których w kolejnym etapie prasa wykonuje wiązary. Kolejna piła jest obecnie instalowana w Irlandii. W porównaniu do starej piły De Pauw wprowadzono wiele ulepszeń, nowa piła jest znacznie szybsza i dokładniejsza. Dzięki temu zostało rozwiązanych wiele problemów związanych z bezpieczeństwem, a nowa piła będzie również łatwiejsza w utrzymaniu – mówi właściciel Stavelse Metaalbouw.
Zarówno w przypadku pras, jak i piły Unicut możliwa jest łączność internetowa z producentem dla monitorowania prawidłowości procesu produkcyjnego. Stavelse Metaalbouw oferuje także sztaplarkę, która układa automatycznie elementy po cięciu lub struganiu, dodatkowo układa także przekładki między warstwami.
Autoklawy i wanny
do impregnacji Belgijski producent jest również znany z wytwarzania autoklawów i wanien do impregnacji. Firma oferuje różne rodzaje autoklawów, począwszy od podstawowych modeli z minimalnym wyposażeniem, aż do całkowicie zautomatyzowanych urządzeń posiadających takie opcje, jak automatyczny załadunek wsadu, przegrody oszczędzające impregnat, dodatkowe drzwi (autoklaw „przelotowy”) dla szybszego rozładunku i załadunku, pochylanie autoklawu w celu szybkiego spłynięcia impregnatu, docisk impregnowanych elementów oraz wiele innych. Również wanny do impregnacji wyposażone są w dodatkowe elementy, takie jak docisk impregnowanych elementów, pochylenie maszyny, komputer sterujący procesem i inne. Z kolei do impregnacji tarcicy pod niskim ciśnieniem służą urządzenia typu VAC-VAC o przekroju prostokątnym.
~Małgorzata Gackowska