Zwiększanie produkcji palet automatycznymi zbijarkami

Zwiększanie produkcji palet automatycznymi zbijarkami

Automatyczne zbijarki pozwalają na produkcję 4-5 palet w ciągu minuty.

W Polsce pracuje już ponad 20 w pełni zautomatyzowanych linii do produkcji palet nietypowych, które zostały zainstalowane i są serwisowane przez firmę Maszyny do Palet Serwis ze Słudwi k. Płotów (woj. zachodniopomorskie), będącą oficjalnym przedstawicielem IMH Machinery w Polsce.
Maszyny i linie do produkcji palet drewnianych szwedzkiej firmy IMH Machinery AB z Kopparbergu cieszą się dobrą opinią producentów palet w Europie. Ale na innych kontynentach również pracują maszyny szwedzkiej marki. Można je spotkać w zakładach w Kanadzie, USA, a nawet będą instalować wiele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
– Firma prowadzi sprzedaż w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej i rozpoczyna proces wejścia na rynek w państwach Półwyspu Bałkańskiego – mówi Kacper Miszczyszyn, właściciel firmy Maszyny do Palet Serwis. – Mimo tego, że w najbliższym czasie serwisanci z naszej firmy będą instalowali tam wiele nowych, zaawansowanych technologicznie linii do produkcji palet, czas oczekiwania krajowych zakładów na nową linię jest bardzo konkurencyjny.

Ostatnim etapem zmechanizowanej produkcji jest układanie palet przez automatyczną układarkę.

W minutę pięć palet
W Polsce z maszyn IMH Machinery korzysta wiele firm, których dzienna produkcja palet wynosi około 1800 sztuk na zmianę. Automatyczne zbijarki pozwalają bowiem na produkcję 4-5 palet na minutę. Jakość, trwałość i elastyczność produkcji poszczególnych maszyn mówi sama za siebie, jednak wielu producentów palet w naszym kraju nie miało jeszcze okazji poznać oferty szwedzkiej firmy, a o samych zbijarkach automatycznych wie bardzo niewiele. Popularne w Polsce są firmy oferujące zbijarki z możliwością tworzenia tylko palet EPAL, natomiast producenci wytwarzający różne typy palet rzadko mają wiedzę o rozwiązaniach globalnych firm, których zastosowanie byłoby idealne w ich zakładzie.
Krajowi producenci nie szukają rozwiązań zagranicznych firm, ze względu na brak wiedzy o możliwościach przestawiania maszyn na różne typy palet. Dlatego wiele zakładów wciąż wykonuje palety jednorazowe ręcznie, na stołach do zbijania palet.
Są też obawy o dostępność części zamiennych i sprawnego serwisu. Oficjalny przedstawiciel IMH Machinery w Polsce rozwiązał te problemy. W sposób profesjonalny szkoli do pracy przy automatach przyszłych operatorów, posiada profesjonalny serwis, a wysyłka części zawsze odbywa się z Polski, ponieważ w Słudwi, w siedzibie firmy Maszyny do Palet Serwis znajduje się magazyn oryginalnych części do szwedzkich zbijarek do palet.
Wszystkie urządzenia standardowe IMH przygotowane są do produkcji palet o szerokości do 1500 mm, ale kilka typów maszyn dostępnych jest w opcji w szerokościach 2000, 3000 mm.

Automatyczne zbijarki pozwalają na produkcję 4-5 palet na minutę.

Stopniowe kompletowanie linii
Walorem maszyn IMH Machinery jest niezawodność, prosta obsługa i łatwość przestawiania oraz możliwość stopniowego kompletowania linii, w miarę zwiększania produkcji przez użytkownika.
– Firma Maszyny do Palet Serwis posiada również w swojej ofercie maszyny używane, które po remoncie i aktualizacji oprogramowania działają jak nowe – dodaje Kacper Miszczyszyn. – Atutem w zakupie linii do produkcji palet IMH Machinery jest to, że nowe urządzenia bez problemu można łączyć z maszynami używanymi, bez spadku jakości i wydajności całej produkcji. Koncepcja szwedzkiego producenta stwarza możliwość inwestowania krok po kroku i dokupywania maszyn w miarę przechodzenia na wyższy stopień mechanizowania produkcji i ograniczania pracy ręcznej. Z naszej szerokiej gamy maszyn i dostępnych opcji można wybrać maszyny najkorzystniejsze i zestawić ręczne, półautomatyczne lub w pełni automatyczne linie wytwórcze.

Rozwój z robotem
Wielu producentów palet zastanawia się nad rozwojem firmy, jednak obawia się o pracowników, których znaleźć jest coraz trudniej. Właściciele firm martwią się także wydajnością i zaangażowaniem tych, którzy już pracują przy produkcji, a także rosnącymi płacami. Na rynku mogą pozostać tylko te firmy, które zapewnią pracownikom ergonomię pracy i dadzą stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Bez wprowadzenia automatyzacji do zakładu jest to niewykonalne, o czym można się przekonać, obserwując proces produkcji palet w krajach Europy Zachodniej.
Automatyczną linię zazwyczaj obsługuje trzech operatorów, jednak obecnie możliwe jest wykorzystanie robotów w projekcie, które można nabyć z pomocą dotacji z Unii Europejskiej. Maszyny IMH Machinery połączone z robotami przemysłowymi mogą zmniejszyć liczbę pracowników obsługujących linię, przy zachowaniu tej samej wydajności produkcji.
– Firma Maszyny do Palet Serwis współpracuje z dwoma biurami pomagającymi uzyskać dotację – mówi właściciel – zatem klienci mogą liczyć na dodatkowe korzyści i znaczące ograniczenie środków własnych w przygotowaniu inwestycji.
Nowości przedstawione przez producenta z Kopparbergu to dostępne już opcje, jakie można dobrać do posiadanych i nowych urządzeń. Maszyny firmy IMH, nawet w standardowej wersji, są bardzo szybko przestawne. Standardowy czas wynosi do 15 min. Producent na tym nie poprzestaje i rozszerza ich elastyczność o dodatkowe możliwości, które skracają czas przestawienia linii do kilkunastu sekund. Jedną z nich jest system automatycznej kontroli. Rozszerzenie zakresu automatyzacji i rejestracji pracy można zakupić z programem do automatycznego przestawiania lub tylko do kontroli produkcji.

Koncepcja szwedzkiego producenta stwarza możliwość inwestowania krok po kroku.

Systemy do recyklingu palet
Firma Maszyny do Palet Serwis ze Słudwi, poza ofertą nowych i używanych maszyn do produkcji palet, posiada w ofercie urządzenia do sortowania i naprawy palet. Ceny drewna w Europie znajdują się na wysokim poziomie, więc wielu klientów szuka palet używanych.
Skupy palet otrzymują coraz więcej zapytań w tym zakresie. Urządzenia firmy CEKAMON SAWS B.V. – europejskiego lidera systemów do recyklingu palet, który wyposażył od 1993 r. ponad 700 firm w swoje rozwiązania w Europie Zachodniej – mają idealne zastosowanie także w Polsce. Za pośrednictwem firmy Maszyny do Palet Serwis można zaopatrzyć się w produkty firmy Cekamon Saws B.V., takie jak: stoły do naprawy palet, piły do rozcinania, zautomatyzowane linie do sortowania i stoły do zbijania palet usprawniające wydajność, ergonomię oraz logistykę zakładu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej www.maszynydopalet.pl, aby zapoznać się z ofertą maszyn do produkcji palet nowych i używanych, a także maszyn do naprawy i sortowania.

~artykuł promocyjny