Polska firma Klimas Wkręt-met stworzyła wyjątkową galerię inspirowaną najwybitniejszymi dziełami malarstwa. Słynne obrazy zostały wykonane nietypową techniką, bo… za pomocą wkrętów. Jeden z obrazów został zaprezentowany w czasie trwającym w Innsbrucku Międzynarodowym Forum Budownictwa Drewnianego (Forum Holzbau).
Wkręty – najmniejszy element konstrukcji. Zazwyczaj niewidoczny dla oka, odpowiada za trwałość, stabilność i nośność każdego budynku. Klimas Wkręt-met, polski producent technik zamocowań, postanowił pokazać elementy złączne w innej odsłonie. Z inicjatywy producenta powstała kolekcja wyjątkowych obrazów inspirowanych dziełami malarstwa, które wykonane zostały z markowych wkrętów do drewna.
Projekt Klimas art jest efektem współpracy między marką Klimas Wkręt-met, Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu oraz agencją marketingową The Imagine, która odpowiada za koncepcję i realizację projektu.
– Już pierwsze prace wykonane przez Magdę i Oliwię, uczennice wiśnickiego Liceum, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Od razu wzbudziły zainteresowanie, dlatego postanowiliśmy rozwinąć projekt pod kątem wykorzystania dzieł jako elementów akcji CSR (Corporate Social Responsibility) i CCR (Corporate Cultural Responsibility) – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met, inicjator projektu Klimas art. – Celem projektu jest integracja trzech obszarów: proekologicznego, poprzez zwrócenie uwagi na rolę surowca drewnianego w zrównoważonym rozwoju, kulturalnego, poprzez wspieranie młodych talentów oraz społecznego, poprzez stworzenie wyjątkowej przestrzeni, angażującej partnerów marki.
Sztuka wkręcona
Twórcami wyjątkowej galerii Klimas art są dwie młode artystki: Magdalena Berdychowska – uczennica Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz Oliwia Strzopa – absolwentka tegoż, a obecnie studentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Udział młodych artystek w naszym projekcie nie jest przypadkowy. Chcemy w ten sposób aktywnie wspierać uzdolnioną młodzież, doceniając talent, ale przede wszystkim chęć współpracy i pracowitość – podkreśla rozmówca.
Do wykonania dwudziestu dzieł, które do tej pory powstały, wykorzystano blisko 70 000 wkrętów do drewna KMWHT. Wyjątkowa budowa wkrętów z podwójnym gwintem, specjalnym frezem rozwierającym oraz końcówką frezującą, ułatwia i przyspiesza wkręcanie do podłoża, bez konieczności wcześniejszego nawiercania. Te cechy wkrętów marki Klimas Wkręt-met przekładają się na usprawnianie pracy wykonawców na budowach, a i młodym artystkom znacznie ułatwiły pracę.
Każdy obraz stworzony jest z około 3500 wkrętów, na każdy z nich poświęcono nawet do 100 godzin pracy. Jednym z najtrudniejszych elementów jest uzyskanie efektu 3D z płaskiego obrazu. W tym celu twórczynie użyły wkrętów o różnej długości trzonów (30mm, 40mm i 50mm), które wkręcane są ręcznie na różnej głębokości. Następnie łebki wkrętów malowane są trwałą, wodną farba akrylową.
– Efekt jest naprawdę niesamowity – komentuje Maciej Strychalski. – Znane wszystkim obrazy stają się tak naprawdę płaskorzeźbami. Zachwyca również poziom niemalże wiernego oddania oryginałów, co w przypadku tej techniki, w której obraz stworzony jest z maleńkich łbów wkrętów, jest wyjątkowo trudne – dodaje z uznaniem.
Wkręty do drewna Klimas Wkręt-met do zadań specjalnych
Jednym z celów projektu jest zwrócenie uwagi na znaczenie surowca drzewnego, zwłaszcza w segmencie budownictwa. Drewno to najbardziej uniwersalny i najbardziej ekologiczny surowiec, stosowany nie tylko w budownictwie, ale i w każdej innej dziedzinie. Dzięki swoim zdolnościom magazynowania węgla w komórkach przez cały cykl życia sprawia, że budynki nie tylko zyskują ciekawy design, ale i stają się pochłaniaczami dwutlenku węgla, odgrywając tym samym szczególne znaczenie w tworzeniu zrównoważonego budownictwa.
– Zastosowanie wkrętów do drewna w przypadku projektu Klimas Art nie jest przypadkowe. Od lat angażujemy się w tworzenie rozwiązań dla budownictwa drewnianego. Dlatego drewno jako baza i elementy łączne do drewna stały się punktem wyjścia do stworzenia tej niezwykłej galerii – komentuje inicjator projektu.
Oprócz niezwykłej prezentacji na stoisku marki w Innsbrucku znajdują się wkręty i łączniki ciesielskie, techniki zamocowań termoizolacji ścian do podłoży drewnianych, kotwy mechaniczne, a także rodzina uniwersalnych wkrętów, dedykowanych do kotwienia w betonie, które, podobnie jak inne produkty marki Klimas Wkręt-met, charakteryzują się łatwością montażu i bezpieczeństwem użytkowania. Oferta opiera się na asortymencie znormalizowanych elementów złącznych. Wszystkie produkty posiadają Europejska Akredytację Techniczną (ETA), która potwierdza bezwzględne przestrzeganie założonych standardów wytwarzania, przechowywania i dystrybucji oraz stałej kontroli procesu produkcyjnego.
Sięgać dalej
Firma realizuje bardzo dokładnie wytyczoną misję, która wybrzmiewa w haśle „Mocni na pokolenia”. Jej cel to sięganie dalej, nie tylko pod względem kolejnych rynków, ale przede wszystkim pod kątem rozwoju w każdym aspekcie działalności.
– Kierujemy się zasadą spójności celów biznesowych i społecznych. Działamy i odnosimy sukcesy dzięki ogromnej sieci osób, instytucji, dzięki naszym klientom, interesariuszom i dostawcom. Dlatego jako firma odpowiedzialna musimy i chcemy angażować się w działalność społeczną – tłumaczy Maciej Strychalski. – Uważamy również, że integracja różnych dziedzin w jednym kreatywnym projekcie jest doskonałym pretekstem do budowania jeszcze większego zaangażowania całego naszego środowiska – podkreśla. – Dlatego postanowiliśmy wykorzystać wszystkie nasze możliwości i kontakty, by stworzyć projekt, w którym dotkniemy kompleksowo obszarów, na co dzień niekoniecznie ze sobą powiązanych.
Wszystkie dzieła można zobaczyć w galerii online art.klimas.com
~ źródło: Klimas Wkręt-met