Kopenhaga wzbogaci się o kolejne budynki stawiane w technologii CLT

Kopenhaga wzbogaci się o kolejne budynki stawiane w technologii CLT

Kompleks siedmiu wielopiętrowych budynków o nazwie Marmormolen to kolejny już duński pomysł na miejskie budownictwo drewniane.

Dania nie przestaje zaskakiwać w kontekście budownictwa drewnianego. W jej stolicy, Kopenhadze, właśnie trwają prace, których koniec zaplanowano na 2024 r., na budową kompleksu siedmiu budynków ujętych w jedną bryłę, wybudowanych z drewna. Każdy z nich liczyć sobie będzie do ośmiu pięter. To, jak dotychczas, największa tego typu konstrukcja w Danii. Jej nazwa brzmi Marmormolen. Powierzchnia budowanego od 2022 r. kompleksu wyniesie 28 tys. m². Ta niecodzienna drewniana konstrukcja, zlokalizowana w dzielnicy Nordhavn, ma pomieścić przestrzenie biurowe, handlowe i gastronomiczne. Budynek stanie się siedzibą duńskiej firmy AP Pension, jednak daleko mu będzie do typowego biurowca. 

Konstrukcja w stylu „eko”

Kompleks Marmormolen powstaje z drewna klejonego krzyżowo CLT, lekkiego, ale bardzo wytrzymałego, co pozwala na uzyskanie nie tylko założonej wysokości, ale także wysokiego tempa budowy. Oczywiście u podstaw pomysłu legły względy związane z wiązaniem w drewnie CO2, a więc całość inwestycji, jak na Duńczyków przystało, podszyta jest duchem „eko”. W przypadku Marmormolen ekologicznemu charakterowi inwestycji sprzyja także otoczenie kompleksu, który z trzech stron zostanie otoczony zielenią, w tym nadbrzeżnym parkiem. W budynku ma znaleźć się także publiczna jadłodajnia, wypełniająca zobowiązania publiczne, a na dachach planowane jest założenie zielonych tarasów oraz ogrodów, produkujących dlań warzywa. W tego typu przedsięwzięciu nie ma zabraknąć także poustawianych w strategicznych miejscach uli i hoteli dla zapylaczy.

Projekt architektoniczny Marmormolen przygotowały pracownie Henning Larsen i Ramboll, znane już ze swych pomysłów na konstrukcje drewniane. Pierwsza z nich odpowiada choćby za projekt nowego pawilonu w muzeum Volvo. Ideą budowy kompleksu, przyświecającą projektantom, jest jej dopasowanie do otoczenia. Bryła budynku składa się z wielu zestawionych ze sobą „kostek” o różnych wielkościach. Całość tworzy wrażenie opadających stopni.

Polski akcent

Ciekawostka towarzyszącą projektowi, jest udział w niej polskiej firmy. Wkrętów, użytych do montażu, dostarcza bowiem firma Klimas Wkręt-met. Jak można przeczytać na stronie producenta, do budowy Marmormolen używane są setki tysięcy wkrętów WKFC, czyli wkrętów konstrukcyjnych z pełnym gwintem z łbem walcowym i gniazdem TX, WKLC, wkrętów do łączników ciesielskich, także z gniazdem TX, oraz WKCH, będących wkrętami z łbem sześciokątnym do połączeń stal-drewno.

~BaszA