Polski buk Europejskim Drzewem Roku 2024

Polski buk Europejskim Drzewem Roku 2024

Trzeci raz z rzędu drzewo z Polski wygrywa europejski konkurs „Drzewo Roku”. Tegoroczne podium zajął buk „Serce Ogrodu”, rosnący w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku.


W tym roku reprezentantem Polski w popularnym plebiscycie Europejskiego Drzewa Roku był około dwustuletni buk pospolity zwanego Serce Ogrodu, rosnący w arboretum w Wojsławicach, w gminie Niemcza na Dolnym Śląsku. Zaledwie tydzień przed zakończeniem głosowania, to polskie drzewo prowadziło w plebiscycie i przewidywania się sprawdziły, gdyż buk z Dolnego Śląska zdobył główną nagrodę.

W środę, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbyła się uroczysta ceremonia rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024. Spośród 15 drzew rosnących w różnych zakątkach Europy, wyłoniono zwycięzców. Polski buk, zwany Sercem Ogrodu, w internetowym konkursie otrzymał aż 39158 głosów, co oznaczało, że został tegorocznym zwycięzcą popularnego konkursu.

Dwustuletni buk pospolity, Serce Ogrodu, rosnący w arboretum w Wojsławicach, gminie Niemcza na Dolnym Śląsku, został prawdopodobnie posadzony na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. “Historia tego drzewa jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało arboretum, a niewielki park zyskał sławę” – mówił w rozmowie z portalem dzieje.pl Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia Klub Gaja, który koordynuje konkurs w Polsce, jeszcze przed jego rozstrzygnięciem.

Monumentalny buk pospolity, pochodzący z Polski, jest już czwartym zwycięskim drzewem z naszego kraju w tym konkursie. W 2017 roku wyróżniony został dąb Józef z Wiśniowej. Dwa lata temu plebiscyt wygrało zaś 400-letnie drzewo z Polski, rosnące na skraju Puszczy Białowieskiej – dąb Dunin, zdobywając niemal 180 tysięcy głosów. W 2023 roku pierwsze miejsce zajęło natomiast drzewo z Polski – dąb Fabrykant, rosnący w parku im. ks. bp. Klepacza, na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

W tegorocznej edycji konkursu Europejskie Drzewo Roku 2024, kontrkandydatami reprezentanta Polski były między innymi: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech czy ukraiński dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Na liście nominowanych znaleźć można było także drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch.

~kafal