Bogate wyposażenie nawet w najniższych modelach

Bogate wyposażenie nawet w najniższych modelach

O innowacyjności rozwiązań technicznych stosowanych przez konstruktorów firmy Fravol świadczy to, że model MASTER M200-23, będący de facto okleiniarką typu „entry level”, to jedyna maszyna na rynku, która nie ma kapówki. Zastosowano w niej opatentowane rozwiązanie Fravola, tzw. Syncro Plus, gdzie funkcję kapowania przejmuje jednocześnie agregat zaokrąglający. Jednostka ta radzi sobie z materiałem o grubości od 10 do 60 mm bez względu na kształt, który musi zaokrąglić. Jest to duża zaleta, ponieważ maszyny konkurencji już przy 30 mm mogą mieć ograniczenia.

Włoska firma Fravol to znany producent okleiniarek prostoliniowych. W katalogu znajdują się cztery serie tych maszyn, różniące się wielkością i możliwościami obróbczymi. Pozwala to na optymalne dostosowanie kupowanej okleiniarki do potrzeb konkretnego klienta. Tak więc seria MASTER to kompaktowe rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w przypadku rozpoczynania przygody z obróbką wąskich płaszczyzn elementów płytowych w warunkach rzemieślniczych. Natomiast seria FAST to również niewielkie maszyny dla rzemieślników, którzy nie lubią kompromisów w kwestii jakości obróbki. Z kolei seria SMART to już maszyny przemysłowe, które mogą być używane również w rozwiniętych, większych zakładach rzemieślniczych. Ostatnia seria RAPID to najbardziej rozbudowana grupa różnie skonfigurowanych maszyn stworzonych z myślą o maksymalnym skróceniu czasu obróbki bez uszczerbku dla jakości.

Przeciwbieżnie pracująca rolka nanosząca klej

– Firma Fravol oferuje dość bogate wyposażenie nawet w najniższych modelach maszyn – podkreślił Karol Świątkowski, doradca techniczny w firmie ITA. – Przykładowo w standardzie dostępny jest wymienny garnek klejowy czy też agregat frezowania wstępnego. Ważną sprawą jest także możliwość stosowania trzech rodzajów kleju, czyli EVA, PUR i PO (poliolefinowy). Temperatura mięknienia kleju poliolefinowego wynosi około 110°C, co w przypadku mebli wysyłanych na eksport w kontenerach ma ogromne znaczenie. Kontener potrafi rozgrzać się na słońcu nawet do 80°C i zwykły klej EVA tego nie wytrzymuje, połączenia rozklejają się. Jedynym wyjściem było do tej pory stosowanie drogiego kleju PUR. Klej PO sprawdza się również w miejscach w kuchni, gdzie występuje podwyższona temperatura, jak na przykład piekarniki i zmywarki. Dla rzemieślnika stosowanie kleju PUR to wyższy koszt i kłopot, mimo że wymiana garnka z klejem zajmuje maksymalnie 50 sekund. Klej PO jest oczywiście droższy od kleju EVA, ale jego naniesienie na krawędź jest mniejsze. Bardzo często klienci rezygnują z kleju EVA i stosują tylko klej PO. Jest to wygodniejsze i załatwia wszystkie problemy. Praktycznie 80 proc. naszych klientów pozostaje przy kleju PO.

O innowacyjności rozwiązań technicznych, stosowanych przez konstruktorów firmy Fravol, świadczy to, że model MASTER M200-23, będący de facto okleiniarką typu „entry level”, to jedyna maszyna na rynku, która nie ma kapówki. Zastosowano w niej opatentowane rozwiązanie Fravola, tzw. Syncro Plus, gdzie funkcję kapowania przejmuje jednocześnie agregat zaokrąglający. Jednostka ta radzi sobie z materiałem o grubości od 10 do 60 mm bez względu na kształt, który musi zaokrąglić. Jest to duża zaleta, ponieważ maszyny konkurencji już przy 30 mm mogą mieć ograniczenia.

– Unikalna rzecz to minimalna długość zaokrąglanego elementu, która wynosi 120 mm – zauważył Karol Świątkowski. – Przeważnie jest to 220, a nawet 300 mm. Często, żeby osiągnąć taki wynik, trzeba stosować dwa agregaty zaokrąglające. Agregat zaokrąglający jest zamontowany osiowo i posiada przeciwwagę, dzięki czemu nie powoduje wibracji przenoszonych na elementy. Podobnie jak wyeliminowanie kapówki, które wpłynęło na brak typowych dla tej jednostki uderzeń generujących wibracje. Master M200-23 pracuje ze stałą prędkością 9 mt/min. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jeden operator jest w stanie bez wysiłku podawać i odbierać okleinowane elementy. Maszyna posiada, eliminujące zarysowania elementów, kopiały obrotowe oraz cyklinę płaską umiejscowioną bardzo blisko łożyska kopjującego. Przy prędkości 9 mt/min wystarczy tylko cyklina płaska, ponieważ agregat frezujący nadmiar szerokości obrzeża bardzo ładnie wykończy krawędź.

W podstawowej wersji ten model jest ustawiany ręcznie, w opcji może być ustawiany przy pomocy serwonapędów. Dzięki temu ustawienie prawidłowe uzyskiwane jest już od pierwszego elementu, a jego dokładność wynosi 0,01 mm.

– Ciekawostką jest także przeciwbieżnie pracująca rolka nanosząca klej – wspomniał Karol Świątkowski. – Daje to lepsze wypełnienie płyty klejem przy takiej samej spoinie klejowej. Jest to szczególnie ważne przy obrzeżach połyskowych, ponieważ struktura płyty nie jest wówczas przez nie widoczna. Czasami zdarzają się płyty z wysypującymi się wiórami, a dzięki przeciwnym obrotom nie trafiają one do garnka. Oprócz tego Fravol ma system samooczyszczenia garnka, gdzie wałek nanoszący zrobiony jest z materiału o takiej szorstkości, że jest w stanie rozdrabniać wióry, które dostały się do kleju.

Okleiniarki Fravol posiadają także dwa dyski twarde, dzięki czemu w razie awarii klient jest w stanie odzyskać wszystkie programy. Mają również zasilanie awaryjne UPS, ale tylko do podtrzymania procesu właściwego wyłączenia komputera.

Frezowanie wstępne we wszystkich modelach

Natomiast seria RAPID składa się z ośmiu modeli oznaczonych symbolami od RX 200 do RX 800. Nazwa ogólna tej rodziny jest pochodną maksymalnej prędkości posuwu, która wynosi 30 mt/min. System transportu elementów bazuje na przenośniku łańcuchowym z nakładkami z tworzywa sztucznego, który napędzany jest za pomocą motoreduktora. Okleiniarki te przeznaczone są do przyklejania obrzeży aplikowanych z rolki i wykonanych z PVC, ABS, melaminy, oklein naturalnych, a także doklejek z drewna litego. W przypadku materiału należącego do pierwszej grupy jego grubość może wynosić od 0,4 do 6 mm. Z kolei maksymalna grubość doklejek to 16 mm. Opcjonalnie możliwe jest przystosowanie maszyny do przyklejania doklejek grubszych mierzących nawet 20 mm. Obrzeże podawane jest w sposób automatyczny. Napęd podajnika stanowi kontrolowany numerycznie silnik mogący pracować w dwóch kierunkach. Maszyny z tej serii wyposażone są także standardowo w system wstępnego ustawiania grubości obrzeża, które ma być stosowane w procesie. Przyklejanie doklejek z drewna litego wymaga również uzbrojenia okleiniarki w rolkę podawczą z kolcami. Jej wymiana jest niezwykle prosta i szybka. Obrzeże podawane z rolki obcinane jest wstępnie za pomocą pneumatycznego noża. Charakteryzują się one kompaktową budową, a sztywny i stabilny korpus wykonano w sposób tradycyjny, czyli ze spawanych elektrycznie stalowych kształtowników i blach. W praktyce okleiniarki te mogą być skonfigurowane minimalnie z czterech, a maksymalnie z dwunastu agregatów. Jest to uzależnione oczywiście od wymogów procesu technologicznego. Natomiast ich wspólną cechą charakterystyczną jest występowanie w każdym modelu stacji frezowania wstępnego. Jest ona zbudowana w oparciu o dwa niezależnie napędzane frezy ze spiralnie zamontowanymi wymiennymi nożykami. Są one osadzone bezpośrednio na wałach silników wysokiej częstotliwości o mocy 2,2 kW, pracujących z prędkością obrotową wynoszącą 12 000 obr./min. Dla uzyskania możliwie najlepszej jakości pracy narzędzia te pracują przeciwbieżnie. Jednostka ta „zbiera” warstwę materiału o grubości do 2 mm, co pozwala na nieomal perfekcyjne przygotowanie krawędzi płyty. Przykładnica służąca do regulacji głębokości skrawania pozycjonowana jest numerycznie z wykorzystaniem serwonapędu.  

~Tomasz Bogacki