Enrico Aureli został nowym prezydentem stowarzyszenia ACIMALL

Enrico Aureli został nowym prezydentem stowarzyszenia ACIMALL

Enrico Aureli, wiceprezes Scm Group, został nowym prezydentem stowarzyszenia ACIMALL na kadencję 2023-2026 (na zdjęciu drugi z prawej). Jednocześnie ACIMALL opublikowało swój raport kwartalny, w którym wskazuje, że sprzedaż włoskich technologii dla przemysłu drzewnego wraca do poziomu sprzed pandemii.

Nowego prezydenta ACIMALL (stowarzyszenie włoskich producentów maszyn dla przemysłu drzewnego) będzie wspierał Raphaël Prati (dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Biesse), wybrany przez Aureli na wiceprezydenta ACIMALL. Zastąpią oni Luigiego De Vito i Mariannę Daschini, którzy pełnili odpowiednio funkcję prezydenta i wiceprezydenta ACIMALL w latach 2020-2023.

Enrico Aureli ma 49-lat, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Ukończył Zarządzanie Operacyjne na Politechnice w Mediolanie, następnie rozpoczął karierę zawodową w Grupie Aetna (Robopac i Ocme), od 2011 roku pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego. Zasiadał w zarządzie Scm Group, doskonaląc swoje umiejętności w technologii obróbki drewna. Jest członkiem zarządu Ucima (włoskiego stowarzyszenia producentów maszyn pakujących), gdzie w latach 2016-2020 pełnił funkcję prezesa.

Jestem dumny, że mogę reprezentować branżę o tak głębokich korzeniach jednocześnie pragnąc zrealizować wiele więcej na poziomie krajowym i międzynarodowym – powiedział Aureli. – Jako cały zarząd Acimall nadal będziemy pracować w tym samym kierunku, aby zapewnić naszym firmom członkowskim usługi i możliwości działania systemowego, bo taka jest misja każdego nowoczesnego stowarzyszenia branżowego. Takie zaangażowanie będzie wymagało wdrażania projektów o szerszym zakresie i bycia blisko wszystkich tych, którzy zdecydują się podzielać wartości Acimall.

Jednocześnie ACIMALL opublikowało swój raport kwartalny, w którym wskazuje, że sprzedaż włoskich technologii dla przemysłu drzewnego wraca do poziomu sprzed pandemii.

I kwartał 2023 roku potwierdził spowolnienie zamówień na włoskie technologie do obróbki drewna i produkcji mebli – podało ACIMALL. – Informacje te należy dokładnie ocenić, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjątkowy wzrost, który charakteryzował drugą połowę 2020 roku i cały rok 2021, odnotowując rekordowe zamówienia niespotykane w minionych dziesięcioleciach. Spowolnienie, które rozpoczęło się w drugim kwartale 2021 roku, można uznać za „fizjologiczne”, ale pewien niepokój budzi negatywny trend w okresie styczeń-marzec 2023 roku.

W pierwszym kwartale br. zamówienia odnotowały spadek o 25,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co było spowodowane malejącym popytem z rynków międzynarodowych (spadek o 20,6 proc.) oraz znacznym skurczeniem się rynku krajowego – włoskiego (minus 38,9 proc.) .

Należy również zauważyć, że okres porównawczy, styczeń-marzec 2022 r., był nadal fazą ekspansji, ze znacznymi wskaźnikami wzrostu we Włoszech i za granicą, wspieranymi przez dotacje publiczne w wielu krajach, które z jednej strony pomogły wielu branżom przezwyciężyć konsekwencje pandemii, ale z drugiej strony zmieniły normalną ewolucję rynku.

Trend inflacyjny, który w 2022 r. był zgodny z ogólną sytuacją gospodarczą, wydaje się wyhamowywać w pierwszych miesiącach 2023 r. Dlatego wzrost cen sprzedaży włoskich technologii został ograniczony do 0,6 proc.

Z opinii zebranych w badaniu jakościowym ACIMALL za analizowany kwartał wynika, że ankietowane firmy czyli włoscy producenci maszyn dla przemysłu drzewnego oczekują znacznej stabilności produkcji (71 proc.), podczas gdy 24 proc. wskazuje na trend wzrostowy, a 5 proc. na spadek.

~ Katarzyna Orlikowska