Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10-RF

Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10-RF

Firma Elesa+Ganter, zawsze koncentruje się na licznych potrzebach i wymaganiach klientów, co skutkuje wprowadzaniem do naszej oferty produktów, rozwiązujących najczęściej występujące problemy.

Tym razem, chcielibyśmy przedstawić nowy system pomiaru przesuwu liniowego i kątowego MPI-R10-RF bazujący na czujniku oraz liniale magnetycznym, który bezprzewodowo komunikuje się z układem sterowania maszyny. Czujni czytelnicy zauważą, że posiadamy już w swoim portfolio standardowych produktów zarówno liniowe wskaźniki położenia z czujnikiem magnetycznym MPI-R10, jak i wskaźniki położenia (do montażu na wałku) z radiową transmisją danych DD51/52R-E-RF. Nowy produkt, MPI-R10-RF (rys. 1), łączy funkcjonalność obu rozwiązań, umożliwiając rzeczywisty pomiar liniowy i kątowy, jednocześnie przesyłając informację o swoim położeniu drogą radiową do sterowników urządzania. Istniejący do tej pory wskaźnik położenia MPI-R10 został wzbogacony o moduł transmisji danych, który łączy się z jednostką sterującą UC-RF przy użyciu fal radiowych, tworząc bezprzewodowy system do szybkiego pozycjonowania lub pomiarów.

Kompletny system pomiaru składa się ze wskaźnika/wskaźników położenia MPI-R10-RF wraz z czujnikiem magnetycznym FC-MPI, liniału magnetycznego M-BAND-10 oraz jednostki sterującej UC-RF. Przy czym jednostkę sterującą łączy się ze sterownikiem PLC maszyny. Instalacja systemu jest szybka i łatwa, ponieważ nie wymaga użycia kabli łączących pomiędzy jednostką sterującą a wskaźnikami. Komunikacja pomiędzy tymi elementami układu odbywa się drogą radiową.
Rys. 1. Magnetyczny system pomiarowy z radiową transmisją danych MPI-R10 wraz z czujnikiem FC-MPI i liniałem magnetycznym M-BAND-10

System ten jest szczególnie rekomendowany do zastosowań, które wymagają częstych zmian nastawień, w celu prawidłowego dopasowania docelowej i aktualnej pozycji elementów maszyny. Stanowią również swoisty układ bezpieczeństwa, gdyż przy odpowiednim zaprogramowaniu, nawet jeśli pojedynczy wskaźnik MPI-R10 nie jest ustawiony w pozycji docelowej, PLC może nie zezwoli na uruchomienie maszyny. Unikamy w ten sposób problemów produkcyjnych, wynikających z błędów przezbrojenia. Jednostka sterująca UC-RF (rys. 2) dostępna jest w trzech wersjach, odpowiednich dla najbardziej popularnych magistrali przemysłowych:

  • ETHERNET/IP,
  • PROFINET IO
  • MODBUS TCP.Rys. 2. Jednostka sterująca UC-RF

Kompletny system może składać się nawet z 36 wskaźników położenia MPI-R10-RF oraz jednostki sterującej UC-RF podłączonej do PLC maszyny (rys. 3). Dzięki temu mamy podgląd różnych pozycji docelowych na każdym z wyświetlaczy i na sterownikach, co zapewnia pełną kontrolę nad wszystkimi pozycjami maszyny.

Rys. 3. Zestaw wskaźników położenia MPI-R10-RF, komunikujący się z jednostką sterującą UC-RF drogą radiową

W praktyce, ustawienie elementu maszyny może być przesyłane ze wskaźnika do układu sterowania i tam zapamiętane w określonym profilu. W razie potrzeby profil może zostać ponownie wywołany. Wywołanie profilu z układu sterowania powoduje wyświetlenie na każdym ze wskaźników żądanej wartości docelowej. Użytkownik musi jedynie przestawić aktualną wartość wyświetlaną na wskaźniku, do wartości wymaganej, po czym wskaźnik potwierdzi do układu sterowania, że znajduje się w żądanej pozycji.

Rys. 4. W celu zamocowania wyświetlacza MPI-R10-RF należy wsunąć dolną część obudowy w otwór, którego wymiary podajemy w karcie katalogowej i docisnąć górną część, aż do zatrzaśnięcia. Demontażu wyświetlacza można dokonać naciskając do oporu przytrzymujący zatrzask za pomocą wkrętaka płaskiego.

Wyświetlacz wskaźnika MPI-R10-RF cechuje się niezwykle łatwym montażem i demontażem (rys. 4), dzięki systemowi zatrzaskowemu, który nie wymaga użycia śrub. Liczne funkcje wyświetlacza pozwalają na łatwe ustawienie i doskonałe dostosowanie do różnych maszyn pomiarowych i tnących. Czujnik magnetyczny FC-MPI jest dostępny w różnych długościach i jest również mocowany zatrzaskowo (rys. 5).

Rys. 5. Czujnik FC-MPI mocowany jest zatrzaskowo w wyświetlaczu

Budowa samego systemu MPI-R10-RF w zasadzie nie różni się niczym od standardowego MPI-10. Układ zasilany jest z niezależnego źródła energii, baterią 1/2 AA 3,6 V, dołączaną do zestawu. Bateria zlokalizowana jest wewnątrz obudowy ekranu, co czyni zestaw bardziej kompaktowym. Testy wykazały żywotność baterii, sięgającą dwóch lat. Podtrzymanie ustawień w czasie wymiany baterii zapewnia wbudowana pamięć buforowa. Wielofunkcyjny, siedmiocyfrowy wyświetlacz MPI-R10-RF dostępny jest w dwóch klasach szczelności: IP54 oraz IP67. Może pracować w kurzu i zapyleniu, a szczelniejsza wersja może być stosowana również w aplikacjach, gdzie występuje mycie pod ciśnieniem.

Nasi doradcy techniczni pomogą Państwu dobrać rozwiązanie odpowiednie do wymagań aplikacji. Mogą również pomóc w konfiguracji urządzeń. O szczegóły prosimy pytać, dzwoniąc na poniższy numer telefonu.


Informacje o pełnej ofercie produktowej znajdują się w katalogu:
Katalog główny 048 (wersja polskojęzyczna)
lub na stronie: www.elesa-ganter.pl
Jeśli nie posiadasz katalogu – zamów!
Kontakt: +48 22 737 70 47