Wymiana doświadczeń między producentami mebli i projektantami a dostawcą oprogramowania, a w efekcie wypracowanie wspólnej wizji rozwoju polskiego meblarstwa przyświecały I Kongresowi Nowa Era Meblarstwa.
Kongres Nowa Era Meblarstwa, zorganizowany 26-27 października w Arłamowie przez firmę Lignumsoft, skierowany był do producentów mebli, architektów wnętrz, przedstawicieli hurtowni z materiałami dla stolarzy oraz przedstawicieli sieciowych salonów meblowych. Ideą tego spotkania branży nie było tylko zaprezentowanie nowego oprogramowania Lignumsoft – organizatora wydarzenia. Poza dużą dawką wiedzy, była to również możliwość nawiązania nowych kontaktów i wymiana doświadczeń. Po to właśnie, aby wspólnie kreować rozwój i przyszłość branży meblarskiej.
– To, czego mi brakuje w tej branży, to konkretnych spotkań i porozmawiania o przyszłości z konkretnymi ludźmi – mówi Adam Wileński, właściciel firmy Lignumsoft. – W codziennym pędzie brakuje czasu na takie konstruktywne rozmowy czy omawianie wizji przyszłości. Forma targów też się kończy w naszej branży, bo brakuje kultury targów. Klienci wpadają do nas na stoisko, wypiją szybką kawę i biegną dalej, bo przyjechali na jeden dzień i mają jeszcze do zobaczenia trzy inne hale. Brakuje wszystkim czasu na rozmowę, a tak długo jak nie będzie komunikacji między klientem a nami, tak długo nie będzie się rozwijać polska branża meblarska. Stąd mój pomysł na zorganizowanie Kongresu, który miał na celu zintegrowanie ludzi skupionych wokół branży meblarskiej.
Integracji sprzyjało z całą pewnością miejsce zorganizowania Kongresu, w otoczeniu pięknych gór, rozmowy w kuluarach i wieczorny bankiet, który uświetnił występ Katarzyny Cerekwickiej.
Pierwszy dzień dla producentów
Pierwszego dnia odbyła się prezentacja partnerów; wśród nich znalazło się również Wydawnictwo Inwestor. Kongres został bowiem objęty patronatem medialnym „Gazety Przemysłu Drzewnego” oraz magazynu „Meblarstwo. Komponenty i technologie”. Ponadto w Arłamowie można było zobaczyć najnowsze produkty czołowych producentów i dostawców maszyn CNC i narzędzi do obróbki drewna, jak również producentów komponentów i akcesoriów meblowych, takich jak SCM, Seron, ITA TOOLS, Italiana Ferramenta, Belmeb oraz Nomet. Wśród partnerów znalazł się również Europejski Fundusz Leasingowy SA oraz bank Crédit Agricole, a Kongres został objęty patronatem honorowym programu Przedsiębiorstwo Fair Play, którego Lignumsoft jest wielokrotnym laureatem.
Po prezentacjach partnerów rozpoczęła się produkcja mebli na żywo, która została przyjęta bardzo entuzjastycznie przez zgromadzonych. Niecodziennym bowiem widokiem jest, w eleganckiej auli Hotelu Arłamów, praca maszyn stolarskich… na żywo! Stworzenie idealnych warunków produkcyjnych w takim miejscu było z pewnością nie lada wyzwaniem dla organizatorów.
– Jestem bardzo zadowolony z tego, co udało nam się zrobić – mówi Adam Wileński. – Organizacyjnie – mistrzostwo świata! Zbudowaliśmy zakład produkcji mebli w jeden dzień, razem z systemem do zarządzania produkcją, co zostało bardzo dobrze odebrane przez naszych gości. Mało kto wierzył, że my odpalimy te maszyny. Pokazaliśmy produkcję mebli na żywo w miejscu, które do tej pory nigdy takowej nie widziało. Wszystko wyszło idealnie.
W trakcie prezentacji można było prześledzić cały proces na żywo – od konfiguracji oprogramowania, po produkcję szafki na maszynach CNC dostarczonych przez firmę SCM. Mowa o centrum wiertarsko-frezarskim CX110, które posiada rozbudowaną głowicę wiertarską, jak również o okleiniarce Olimpic 500, wyróżniającej się w swojej grupie cenowej możliwością zaokrąglania narożników z dwoma niezależnymi promieniami lub promieniem i fazą 45 stopni, oraz o pilarce formatowej SI 400EP Class z nowym panelem sterowania. Nad procesem produkcji czuwał system Production Control, który pozwala wprowadzić w zakładzie produkującym meble założenia Przemysłu 4.0, gdzie obowiązuje symbioza pomiędzy wszystkimi ogniwami produkcyjnymi. Oprogramowanie jest przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw wytwarzających meble i jest w pełni kompatybilne z oprogramowaniem Corpus CAD/CAM.
Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja nowego oprogramowania Schematy Montażowe by CreatiX, które umożliwia przygotowanie nowoczesnych oraz czytelnych instrukcji montażowych w krótkim czasie i zaspokaja równocześnie potrzeby zarówno producentów mebli, jak i konsumentów.
– Stworzyliśmy jedyny na świecie system do tworzenia istrukcji montażowych, tym samym skróciliśmy czas robienia instrukcji z kilku dni do… paru godzin! – mówi właściciel firmy Lignumsoft. – CreatiX Schematy to wiele lat pracy mojej i zespołu Lignumsoft, w efekcie czego stworzyliśmy coś unikalnego na skalę światową.
Premierowa prezentacja programu Schematy Montażowe by CreatiX w Arłamowie była przyczynkiem właśnie do rozmów o przyszłości branży. W związku z tym, że dynamicznie rośnie sprzedaż mebli przez Internet, największym wyzwaniem dla producentów mebli stają się czytelne i proste w przygotowaniu instrukcje montażu.
– W większości przypadków instrukcje do samodzielnego montażu mebli tworzą specjaliści, ale teoretycznie powinni je budować laicy dla kolejnych laików – wyjaśnia przedstawiciel Lignumsoft. – Nasz program jest właśnie przyszłościowym rozwiązaniem, które pozwoli naszym klientom na usprawnienie tego obszaru ich działalności. Tradycyjne instrukcje montażu często są niezrozumiałe dla klientów, przez co samodzielny montaż zakupionego towaru zamienia się we frustrujące doświadczenie, które wpływa negatywnie nie tylko na odbiór pojedynczego produktu, ale również na opinię klienta o producencie i jego marce w pojęciu ogólnym.
Tymczasem w CreatiX Schematy firmy Lignumsoft instrukcje dostępne są dla klientów bezpośrednio po zeskanowaniu kodu QR na smartfonach lub tabletach, po czym następuje przekierowanie na dedykowaną stronę internetową, stanowiącą atrakcyjne środowisko czasu rzeczywistego 3D, gdzie elementy mebla można obejrzeć z każdej strony, a dzięki animowanym wideoinstrukcjom można prześledzić procesy, które objaśnione są tak, aby były zrozumiałe nawet dla osób o niewielkich zdolnościach technicznych.
CreatiX Schematy umożliwia tworzenie wariantowych instrukcji montażowych dla dowolnych mebli parametrycznych oraz nieparametrycznych i może działać jako autonomiczne rozwiązanie dla użytkowników oprogramowania do projektowania i produkcji mebli Corpus CAD/CAM lub jako moduł dodatkowy dla przedsiębiorców korzystających z Platformy CreatiX – stworzonego przez Lignumsoft nowoczesnego sklepu internetowego do sprzedaży mebli na wymiar.
Właśnie e-commerce to kolejny ważny temat dla branży meblarskiej, poruszany podczas I Kongresu Nowa Era Meblarstwa. Zaprezentowane autorskie rozwiązanie Lignumsoftu – Platforma CreatiX umożliwia producentom sprzedaż spersonalizowanych parametrycznych mebli, a hurtowniom pozwala na świadczenie kompleksowych usług obróbki płyty meblowej z kompletnym systemem zamówień online.
Konfigurację produktów na Platformie CreatiX umożliwia bardzo intuicyjne menu. Wszystkie nanoszone zmiany widoczne są na wirtualnym, parametrycznym modelu 3D w czasie rzeczywistym, dzięki czemu klient w kilka chwil może skonfigurować i zamówić produkt na miarę swoich potrzeb i upodobań, nie wychodząc z domu. Publikacja produktów w sklepie i pobieranie ich już skonfigurowanych przez klientów z powrotem do środowiska CAD/CAM w celu wdrożenia produkcji, odbywa się w sposób zautomatyzowany.
– Jest to jedyne takie połączenie na rynku – zapewnia przedstawiciel firmy Lignumsoft. – Produkt zaprojektowany w środowisku CAD/CAM Corpus, w zaledwie 3 min może być opublikowany jako w pełni parametryczny model w sklepie internetowym. W odróżnieniu od innych rozwiązań dostępnych na rynku, nie ma potrzeby wykonywania pracy dwa razy. Raz po stronie aplikacji webowej i drugi raz po stronie CAD/CAM.
Hurtownie z materiałami dla stolarzy dzięki Platformie CreatiX mogą sprzedawać z kolei gotowe meble z nawiertami czy niezależne formatki wyceniane w całości na podstawie procesu optymalizacji cięcia w czasie rzeczywistym.
Drugi dzień dla architektów
Drugi dzień Kongresu przeznaczony był przede wszystkim dla architektów i projektantów. Na scenie głównej zaprezentowano oprogramowanie Coohom, którego Lignumsoft został dystrybutorem w Polsce. Coohom to wielofunkcyjne, kompleksowe oprogramowanie wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia w pracy projektanta wnętrz, które umożliwia poprowadzenie projektu od samego początku do końca, czyli od koncepcji, poprzez rewelacyjne rendery, nawet w 16K, aż po kompletną dokumentację techniczną oraz wycenę. Coohom to najlepsza alternatywa dla skomplikowanych programów do projektowania wnętrz, które wymagają znajomości środowisk CAD lub BIM, i jest to doskonałe rozwiązanie zarówno dla doświadczonych profesjonalistów, jak i dla tych, którzy w architekturze wnętrz stawiają pierwsze kroki. Oprogramowanie Coohom jest dostępne w ofercie Lignumsoftu w kilku wersjach: dla architektów wnętrz, dla producentów mebli (z połączeniem z programem Corpus CAD/CAM) oraz w wersji Biznes i Biznes Plus, które gwarantują dodatkowe gigantyczne możliwości w zakresie sprzedaży i marketingu, w tym takie narzędzia, jak Interaktywne Panoramy, Przestrzenie Inspiracji, Parametryczna przeglądarka produktów 3D (np. kanapy, łóżka itd.), Studio Fotograficzne, które dzięki wbudowanym narzędziom pozwala na stworzenie zdjęć produktów dla celów marketingowych, co nigdy nie było szybsze i prostsze. W opcji Biznes Plus dzięki API można stworzyć pod własną marką całą platformę dla klientów B2C i B2B, dzięki czemu sprzedaż internetowa wejdzie na zupełnie inny poziom.
~Małgorzata Gackowska