Standardowym wyposażeniem Kairos jest laserowy system pomiaru wierconych elementów Double „0”, który dokonuje podwójnego pomiaru na początku i końcu elementu, a program tak dostosowuje wiercenia, aby idealnie zgrać płaszczyznę pionową korpusu meblowego z krawędzią płyty poziomej.
Kairos to opracowana przez włoską firmę Vitap nowej generacji wiertarka CNC z funkcją frezowania i nutowania. Jest ona kontynuacją sprawdzonej linii produktowej, reprezentowanej przez takie maszyny, jak: Point 2, K2 TOP, K2 920, Galileo 3 czy K2 2.0. Jeszcze w tym roku w grudniu ma mieć miejsce premiera kolejnego modelu, oznaczonego symbolem K3.
Maszyna doskonale sprawuje się zarówno w dużych zakładach, jako uzupełnienie w operacjach nestingu, jak i w małych warsztatach rzemieślniczych, jako podstawowe urządzenie obróbcze. Jest to wydajne i niezawodne rozwiązanie dla firm chcących uniknąć kosztów związanych z zakupem dużych wiertarek CNC, a jednocześnie gwarantujące niskie zużycie energii elektrycznej i niewielką powierzchnię instalacyjną. Małe gabaryty stawiają tę maszynę w czołówce maszyn tego typu.
Firma ITA, która jest wyłącznym przedstawicielem Vitapa w Polsce, sprzedaje także centra Kairos do dwuosobowych zakładów usługowych, których właściciele opierają na nich całość swojej produkcji i wykonują unikalne meble na specjalne zamówienie swoich klientów. Są to nie tylko meble kuchenne, ale również specjalne zabudowy ścienne, wysokie szafy i panele dekoracyjne.
Kairos pozwala także wyeliminować inny problem, a mianowicie jej obsługa nie wymaga, jak większość dużych wiertarek CNC, wysoko wykwalifikowanych pracowników. Intuicyjna obsługa – połączona ze środowiskiem Windows 11 i programem CAD do programowania graficznego TPA – sprawia, że nawet początkujący użytkownik odnajdzie się w jej obsłudze. Dziś produkcja mebli na zamówienie opiera się w dużej części na projektowaniu mebli z wizualizacją i przesłaniu obróbek bezpośrednio do maszyny. Dlatego dodatkowym atutem jest możliwość połączenia maszyny z zewnętrznymi programami CAM.
System podwójnego pomiaru elementu
Szeroki zakres obróbki elementów meblowych, operacje, które można wykonać przy pomocy tej maszyny, stanowią jej atut potwierdzony przez wielu klientów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaletą Kairos jest zarówno szybkość obróbki, jak i jej precyzja. Chwytak prowadzący element gwarantuje stabilne jego trzymanie podczas frezowań i wierceń. Maksymalny zakres jego przesuwu wynosi 1200 mm, co pozwala na pracę z większością elementów meblowych. W praktyce długość obrabianego elementu jest nieograniczona. Jest natomiast jedno zastrzeżenie, mianowicie jego maksymalny ciężar nie może przekraczać 40 kg. Z kolei maksymalna szerokość i grubość wierconych płyt wynoszą odpowiednio 920 i 50 mm. Natomiast minimalne wartości tych parametrów to 185 (opcjonalnie 70) i 3 mm. Prędkość posuwu elementu wynosi 25 m/min.
Po zakończeniu obróbki system posuwu daje możliwość automatycznego powrotu elementu do operatora lub też przełączenia w tryb odbioru od tyłu maszyny.
Standardowym wyposażeniem Kairos jest laserowy system pomiaru wierconych elementów Double „0”. Składa się on z nadajnika i odbiornika, co pozwala uniknąć błędu spowodowanego przez krawędź w ciemnym kolorze. System dokonuje podwójnego pomiaru na początku i końcu elementu, a program tak dostosowuje wiercenia, aby idealnie zgrać płaszczyznę pionową korpusu meblowego z krawędzią płyty poziomej. Podwójne mierzenie elementu pozwala więc na uniknięcie pomyłek długości obrabianych formatek i zachowanie precyzji obróbek, mimo różnicy w zaprogramowanych a rzeczywistych wymiarach z zachowaniem czasu operacyjnego na niskim poziomie.
Silniki z epicykliczną przekładnią redukcyjną
W standardzie maszyna wyposażona jest w dolny agregat wiertarski, który przesuwa się po precyzyjnych prowadnicach liniowych. Za napęd odpowiada serwomotor z zębatką, współpracujący z listwą zębatą. Składa się on z 9 wrzecion pionowych oraz 8 poziomych. Te ostatnie to 4 dwuwyjściowe jednostki, z których dwie zorientowane są wzdłuż osi X i dwie wzdłuż osi Y. Agregat napędzany jest silnikiem o mocy 1,7 kW, a wiertła pracują z prędkością obrotową 3 600 obr./min. Maksymalna średnica wierteł poziomych wynosi 12, natomiast pionowych 35 mm. Maksymalna głębokość wiercenia dla wrzecion pionowych to 43 mm. Podstawowym wyposażeniem jest także agregat uzbrojony w piłkę tarczową o średnicy 100 mm, służącą do wykonywania wręgów, pracującą z prędkością 7 000 obr./min. Maszyna daje więc możliwość wykonywania wierceń z pięciu stron elementu oraz nacinania kanałów.
W zestawie znajduje się również jednostka frezująca. Elektrowrzeciono posiada moc 3,3 kW i wyposażone jest w uchwyt typu ER32. Pracuje ono z płynnie regulowaną prędkością obrotową w zakresie od 12 000 do 24 000 obr./min. Głowica frezująca umożliwia wykonywanie połączeń blatów, przepustów na instalacje kablowe lub rurowe, dużych wybrań materiału czy wycięć na płyty grzewcze lub zlewozmywaki. Przejście frezu na wylot odbywa się w jednym przejściu. Z elektrowrzecionem współpracuje automatyczny, czteromiejscowy magazynek narzędzi. Maszyna posiada cztery sterowane osie. Napęd osi X i Y realizowany jest przez silniki bezszczotkowe najnowszej generacji z epicykliczną przekładnią redukcyjną, zębnikiem i zębatką o wysokiej precyzji. Z kolei w przypadku osi Z zastosowano również silnik bezszczotkowy i śrubę kulową. Kairos wyposażono w komputer przemysłowy, zapewniający wysoką wydajność programowania i monitor LCD TFT 20”. Posiada także port USB do ładowania programów wykonywanych na stacji CAD w biurze. W pamięci komputera przechowywane są pliki ze wszystkimi powiązanymi danymi. Możliwe jest także programowanie makr i import plików DXF.
~Tomasz Bogacki