Niezwykła wytrzymałość drewna konstrukcyjnego

Niezwykła wytrzymałość drewna konstrukcyjnego

Wyjątkowa wytrzymałość i wszechstronne zastosowanie – to tylko niektóre z zalet drewna konstrukcyjnego. Materiał doskonale radzi sobie z obciążeniami, odpowiednio przenosząc je na całą konstrukcję budowlaną. Nie ulega wpływom zmiennych warunków atmosferycznych ani upływającemu czasowi. Idealnie sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów, ścian, a także jako solidne legary pod tarasy czy podłogi. Co nadaje mu wyjątkowy charakter? Na to pytanie odpowiada Wojciech Sroka, ekspert z JAF Polska.

Drewno kryje w sobie liczne zalety, stanowiąc rewelacyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów takich jak beton czy stal. Charakteryzuje się znacznie niższą wagą, co ułatwia transport i montaż. Umożliwia także tworzenie płytszych fundamentów konstrukcji, przynosząc ogromne oszczędności czasu i środków finansowych.

Wieżowce z drewna

Budynki wielopiętrowe oparte na drewnianej konstrukcji nie są już rzadkością, lecz stosowaną obecnie technologią. Przykładem tego jest najwyższy na świecie drewniany wieżowiec zlokalizowany w Vancouver, o imponujących 30 piętrach. Jak wyjaśnia Wojciech Sroka, ekspert z firmy JAF Polska, do budowy tego obiektu wykorzystano drewno z odzysku, w tym klejone włókna drzewne oraz laminowane belki ze ścinek tarcicy:

Nowoczesne technologie, takie jak drewno laminowane krzyżowo CLT, umożliwiają produkcję wielkoformatowych płyt, które doskonale sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne w stropach, ścianach nośnych oraz działowych. To właśnie te innowacyjne podejścia sprawiają, że drewniane budynki wielopiętrowe stają się rzeczywistością, zapewniając równocześnie zrównoważone korzystanie z drewna pochodzącego z odzysku.

Siła natury

Jak wiemy, drewno skrywa w sobie wiele zalet. Drewno konstrukcyjne użyte do budowy nowoczesnych wieżowców to materiał ognioodporny, a zatem bezpieczny dla przyszłych mieszkańców. Jest ono ekonomiczne i wytrzymałe, a także wysoce estetyczne.

Co więcej, wykorzystanie drewna znacząco zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To ważny aspekt ekologiczny, gdyż prawie 40% obecnej emisji pochodzi z placów budowy. Dlatego drewniane wieżowce to przyszłość miejskiej infrastruktury, wpisującej się w zrównoważony rozwój. Dobre dla budowlańców, mieszkańców, jak i środowiska – wyjaśnia ekspert JAF Polska.

Drewno konstrukcyjne stanowi receptę na udaną budowę, łącząc w sobie atrakcyjną cenę, stabilność wymiarową oraz lekkość konstrukcji. W obiektach, gdzie zastosowano ten materiał, życie jest nie tylko zdrowe i energooszczędne, lecz także przyjazne dla środowiska. Jego wyjątkowa trwałość czyni je idealnym wyborem nie tylko dla niewidocznych, ale i widocznych zastosowań, stanowiąc jednocześnie synonim wytrzymałości i długowieczności.

~materiały prasowe