Szybka zmiana typów produkowanych palet

Szybka zmiana typów produkowanych palet

Innowacyjny projekt linii do produkcji nietypowych palet wdrożyła firma Maszyny do Palet Serwis.

Firma Maszyny do Palet Serwis od lat kieruje się misją dostarczania polskim przedsiębiorcom najnowocześniejszych maszyn do produkcji nietypowych palet. Najnowszym osiągnięciem wiodącej na rynku firmy jest rewolucyjna linia produkcyjna, która nie tylko umożliwia szybką zmianę typów produkowanych palet, ale także działa z niespotykaną elastycznością.

– W przypadku standardowych linii czas zmiany wymiarów wynosi od 10 do 30 min, w zależności od typu palety, jaką chce się zacząć produkować – mówi pracownik firmy Maszyny do Palet Serwis. – Ważną kwestią jest również sprawność operatorów, którzy zmiany wykonują. Jeżeli zrobią to niewłaściwie, będą tracić dodatkowe minuty na poprawki.

Właściciele firm, którzy tak planują produkcję, aby wykonać dwa lub trzy typy palet na zmianę, są bardzo z tego rodzaju maszyn zadowoleni. 

– Ponad 30 firm w Polsce zdecydowało się na zakup linii do produkcji palet nietypowych – mówi przedstawiciel firmy Maszyny do Palet Serwis Arkadiusz Minko. – Niemal każdy wykonuje minimum jedno przestawienie na zmianę, a typów produkowanych palet są dziesiątki.

Jednak co z firmami, które produkują przez całą dobę, a w trakcie zmiany muszą przestawić się na inny typ palety kilkanaście razy? Czy istnieje na rynku rozwiązanie dla takich firm?

– Do listopada 2023 roku możemy z całą pewnością powiedzieć, że nie było w Polsce tego typu urządzeń, ponieważ nikt z producentów nie był w stanie zagwarantować tak wysokiej elastyczności – przekonuje Kacper Miszczyszyn, właściciel firmy Maszyny do Palet Serwis. – Projekt, który jest realizowany w jednym z zakładów w województwie pomorskim, jest fenomenem na skalę światową. Firma Maszyny do Palet Serwis tworzy go wraz ze swoimi wieloletnimi partnerami ze Szwecji i Holandii. Zawsze ceniliśmy ich wiedzę i umiejętności. Nigdy nas nie zawiedli. Wiedzieliśmy, że automatycy, programiści, a nawet zwykli pracownicy firm, których urządzenia oferujemy, są jednymi z najlepszych fachowców w Europie, ale najnowszy projekt sprawił, że zaczęliśmy doceniać ich kunszt jeszcze mocniej. Nie mamy wątpliwości, że są to najlepsi ludzie, jakich można znaleźć w Europie do tego typu zadań!

W tym przypadku projekt polega na wykonaniu linii do produkcji palet, której produkcja planowana jest w biurze przez pracownika przyjmującego zamówienia. Serie są krótkie lub ekstremalnie krótkie, wynoszące od 10 do 100 sztuk palet. Po zaplanowaniu produkcji program automatycznie przesyła całą listę produkcyjną do maszyn. Typy produkowanych palet ustawione są w kolejce. Zadaniem operatora jest jedynie zatwierdzenie na ekranie panelu maszyny pierwszej podanej pozycji. Kiedy operator dokona akceptacji i potwierdzi gotowość maszyn, linia przestawi się automatycznie do nowego typu palety. Samo przestawienie trwa zazwyczaj kilkanaście sekund. Pierwsze maszyny mogą rozpocząć przestawianie, nim ostatnia z palet kończącej się serii trafi do robota sztaplującego.

Brzmi wręcz niedorzecznie, ale taki projekt został już wprowadzony w życie w jednym z zakładów. Linia posiada aż pięć robotów, które idealnie dopasowują się do typów produkowanych palet i nie wymagają żadnych ręcznych dostosowań. Jeden z robotów podaje klocki trocinowe, dwa kolejne przenoszą elementy palet do maszyny zbijającej. Gotowe palety czwarty robot układa w stosy lub przenosi do stacji foliowania, jeżeli jest taka potrzeba. Piąty robot zajmuje się sztaplowaniem palet z nałożoną i zgrzaną przez automaty folią. Wydajność linii to 25 cykli zbijania na minutę.

default

– Z przyjemnością opowiemy więcej o tej linii wszystkim, którzy potrzebują tego typu rozwiązań – mówi Arkadiusz Minko. – Jesteśmy pewni, że jest to idealna linia dla wnioskujących o dotację ze środków UE. Firma Maszyny do Palet Serwis koordynuje pracę automatyków, przeprowadza testy urządzeń i zajmuje się szkoleniem operatorów. Film z testów linii dostępny jest już na oficjalnym kanale YouTube firmy Maszyny do Palet Serwis. Aby go obejrzeć, wystarczy w wyszukiwarce wpisać: „Linia do produkcji palet nietypowych, roboty Yaskawa IMH Machinery Maszyny do Palet Serwis”. Na początku 2024 r. pojawi się także film o tej samej linii, jednak przedstawiający jej działanie podczas normalnej produkcji w zakładzie, który zamówił projekt. – Zachęcamy więc do subskrypcji kanału MaszynyDoPalet MdP Serwis. Jesteśmy dumni, że udało nam się tego dokonać – mówi Kacper Miszczyszyn. – Projekt jest fenomenem na skalę światową, z czego zdajemy sobie sprawę. Jesteśmy gotowi podjąć się wielu wyzwań i trudno nam sobie wyobrazić trudniejsze zadanie niż to, które na koniec roku 2023 udało nam się zrealizować.  

~artykuł promocyjny