W tym roku BizeA prezentuje między innymi ciekawy autorski projekt, czyli automatyczną zbijarkę do palet Callisto – 5 generacji. Znacząco przyspiesza ona proces produkcji zarówno standardowych, jak i nietypowych palet. Callisto może być obsługiwana przez jednego pracownika, którego zadanie polega na ułożeniu na stole, przeznaczonych do zbicia elementów palet, odbiorze gotowych wyrobów oraz załadowaniu gwoździ łączonych drutem do magazynków czterech gwoździarek.
Firma BizeA jest partnerem, organizowanych w Nadarzynie koło Warszawy, targów Wood Tech Warsaw Expo od pierwszej ich edycji. Podczas tegorocznej, trzeciej już imprezy, na stoisku o powierzchni ponad 300 m2 firma prezentuje swoją bogatą ofertę. Od początku swojego istnienia BizeA kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania dla szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, które zawsze przedstawia na różnych targach branżowych. Wood Tech Warsaw Expo są więc doskonałą okazją do pochwalenia się jeszcze większym asortymentem, powstających w siedzibie firmy w Tomicach, rozwiązań w zakresie automatyzacji procesu produkcji przede wszystkim palet, ale także i innych wyrobów wymagających zastosowania gwoździarek pneumatycznych. Automatyzacja to odpowiedź firmy na konkretne zapotrzebowanie rynku, wynikające ze stale rosnących kosztów pracowniczych.
Lepsza swoboda w projektowaniu punktów wbicia gwoździ na palecie
W tym roku BizeA prezentuje między innymi ciekawy autorski projekt, czyli automatyczną zbijarkę do palet Callisto – 5 generacji. Znacząco przyspiesza ona proces produkcji zarówno standardowych, jak i nietypowych palet. Callisto może być obsługiwana przez jednego pracownika, którego zadanie polega na ułożeniu na stole przeznaczonych do zbicia elementów palet, odbiorze gotowych wyrobów oraz załadowaniu taśm z gwoździami do magazynków czterech gwoździarek.
Od strony konstrukcyjnej Callisto przypomina pochyloną ramę, której belki, dolna i górna, stanowią tor jezdny dla mostu, na którym zamontowano cztery gwoździarki – dwie Bizon 903DC i dwie Bizon 553DC z magazynkami Jumbo. Gwoździarki 903DC przystosowane są do stosowania gwoździ o długości od 45 do 90, natomiast 553DC od 25 do 57 mm. Magazynki Jumbo mieszczą zwoje liczące po kilkaset gwoździ, co gwarantuje długą, nieprzerwaną pracę linii. Oprócz tego gwoździarki wyposażone zostały w czujniki pustego magazynka, które zatrzymują pracę urządzenia i sygnalizują konieczność załadowania gwoździ.
Zbijarka posiada dwie strefy robocze o powierzchniach 2200 x 1200 mm. Materiał układany i odbierany jest ręcznie. W trakcie, kiedy ruchomy most przemieszcza się i zbija elementy w formach na jednej stronie, na drugiej układane są elementy kolejnej palety.
Nowością w stosunku do poprzedniej wersji maszyny są dwie niezależne karetki na jednym moście, co daje lepszą swobodę w projektowaniu punktów wbicia gwoździ na palecie. Zastosowano również nowatorski system magazynków przy gwoździarkach BIZON 903DC. Maszyna przygotowana jest również do współpracy z automatycznym systemem odbioru.
Kolejną ciekawą propozycją jest automatyczna zbijarka CNC Magnetic. Jest ona przeznaczona do zbijania płaskich wyrobów z drewna – palet, elementów skrzyń, płotów czy też podestów. W wersji standardowej posiada ona stół o szerokości 2000 mm. Można na nim ustawić dwie grupy form i pracować cyklicznie – kiedy jeden obszar form jest zbijany, na drugim odbywa się odbiór i układanie nowych elementów. Można również zaprogramować jeden cykl zbijania na całej długości stołu z jednakowymi lub różnymi formami.
Maszynę możemy wyposażyć w różne narzędzia, jak gwoździarki, zszywacze lub głowice do wiercenia i frezowania. Są one instalowane na moście zbijarki i posiadają niezależne napędy, co daje swobodę programowania pozycji pracy i dużą wydajność produkcji. Zastosowano także magnetyczne napędy liniowe, co zapewnia doskonałą dokładność pozycjonowania narzędzi, ekstremalne przyśpieszenia dojazdów w osiach X, Y oraz wyjątkową trwałość mechaniczną maszyny.
Na targach prezentowana jest wersja wyposażona w automatyczne urządzenie odbierające gotowe palety. Manipulator kolumnowy z odpowiednim chwytakiem porusza się wzdłuż strefy odbiorczej po torowisku, podejmuje zbite palety, obraca (jeżeli odkłada palety na kanapkę), a następnie układa je w stosy. Celem jego zastosowania jest wyeliminowanie pracy fizycznej. Paleta jest ciężka i nieporęczna, a ręczny odbiór wymaga dużo wysiłku i czasu.
Automatyzacja prostych, powtarzalnych i monotonnych czynności
Natomiast podczas montażu podłokietników i innych przestrzennych elementów szkieletów mebli tapicerowanych niezastąpiony jest robot przemysłowy Cubo. Umożliwia on automatyczny montaż wspomnianych wyżej podzespołów poprzez nanoszenie kleju oraz zszywanie realizowane w wieloosiowym, sterowanym numerycznie układzie. Urządzenie wyposażone jest w dwa zszywacze modułowe K14 i K380 oraz aplikator kleju. Warto wspomnieć, że robot Cubo nagrodzony został Złotym Medalem MTP – Drema 2022.
Proste, powtarzalne i monotonne czynności stanowią w procesie produkcji mebli tapicerowanych duży udział. Doskonałym tego przykładem jest montaż wkładów do łóżek. Problem ten rozwiązuje prezentowany na targach automat LADE, służący do produkcji wkładów spodów łóżek. Pierwszy automat LADE powstał w 2002 r. na zlecenie IKEA i od tego czasu produkowane są kolejne wersje maszyny, już dla szerszego grona odbiorców w Polsce, jak również poza nią. Koncepcja maszyny oparta jest na podawaniu listew i taśm łączących na bezkońcowy szablon z zabierakami, tak aby automat mógł pracować praktycznie bez przerwy. Listwy oraz zszywki, którymi łączone są taśmy, można uzupełniać w trakcie pracy. Taśmy podawane są ze szpul o pojemności kilku kilometrów, co w zupełności zabezpiecza ciągłość pracy. Pierwszy automat przeznaczony był do zbijania wkładów wykonanych z prostych desek. Po wprowadzeniu przez IKEA na rynek spodów „SUŁTAN”, z listew z giętej sklejki, projekt ten poddano modyfikacji. Obecnie w ofercie są obydwie wersje urządzenia. Kolejną modyfikacją, wykonaną na życzenie klienta, było uzupełnienie automatu o moduły do wiercenia otworów w pierwszej, środkowej i ostatniej listwie. Dzięki temu wkład może być łatwo zamocowany w ramie przez nabywcę łóżka. W obecnie produkowanych maszynach wiercenie może być wykonane w dowolnej listewce. Dla klientów, którzy spinają wkłady taśmą PP, BizeA oferuje dodatkowy, automatyczny moduł do wiązania, który dopełnia linię i pozwala zastąpić kolejnego pracownika. Standardowo urządzenie wyposażone jest w przenośnik taśmowy i stół do ręcznego układania zbitych wyrobów.
Z kolei automat do mocowania zaczepów sprężyn falistych umożliwia szybkie i dokładnie ich mocowanie w czasie poniżej jednej sekundy. Gwarantuje on doskonałe mocowanie klipów F, FW i FG. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu serwomechanizmu w połączeniu z szybkim mocowaniem za pomocą zszywacza BeA Autotec K14/20-40SP. Wbudowany system kompensacji eliminuje nierówności listew, w tym wypaczenia, i zapewnia, że każda listwa będzie miała idealnie przymocowane zaczepy. Jeden operator może obsługiwać do trzech maszyn jednocześnie. Elektroniczne sterowanie pozwala zdalnie lub z poziomu ekranu dotykowego zaprogramować pozycje mocowania zaczepów. W pamięci sterownika można zapisać do 20 000 własnych programów, a czas przestawienia programu można maksymalnie skrócić, stosując opcjonalny czytnik kodów paskowych. Listwy, zaczepy oraz zszywki uzupełniane są podczas pracy urządzenia.
Dodatkiem do sterowanych numerycznie maszyn są ręczne pneumatyczne narzędzia tapicerskie marek BeA oraz BIZON. Na targach Wood Tech Warsaw Expo obejrzeć można więc całą gamę modułowych zszywaczy i gwoździarek przeznaczonych do pracy na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych oraz maszynach, a także wiele innych produktów, jak: stoły tapicerskie, paletowe, kleje i aplikatory Hotmelt. Warto także zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju oprzyrządowania, które poprawiają wydajność i powtarzalność. Na przykład montowana do pistoletu rolka pozwala podczas wbijania zszywek na utrzymanie jednakowej odległości od krawędzi elementu. Dostępne są różne jej wersje, umożliwiające bazowanie od zewnątrz, wewnątrz, wbijanie pod kątem itp. Ciekawym rozwiązaniem jest także przystawka do mocowania zaczepów do sprężyn falistych. Dzięki niej zaczep jest odpowiednio ustawiony, przytrzymany, a zszywka wbita zawsze w tym samym miejscu. Chcąc ułatwić pracę i zwiększyć wydajność, na stanowiskach instalowane są pistolety z różnymi, potrzebnymi przystawkami. Eliminujemy w ten sposób czasy przezbrojeniowe. Pistolety tak spowszedniały, że stanowisko pracy wyposaża się teraz w kilka pistoletów z zszywkami o różnej długości. Firma ma nawet zapytania, czy jest możliwość malowania główek pistoletów w różnych kolorach, aby pracownik nie musiał zastanawiać się, który w danym momencie wziąć do ręki. W Nadarzynie firma BizeA promuje również swoją internetową platformę serwisową do zamawiania części.
~Tomasz Bogacki