Deklaracje wsparcia dla meblarstwa

Deklaracje wsparcia dla meblarstwa

Podczas wizyty premiera rządu w firmie Furniko, Mateusz Morawiecki zadeklarował chęć pomocy polskiemu meblarstwu, jako jednej z branż, które stanowią o krajowej gospodarki.

28 maja premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w koszalińskim zakładzie produkcyjnym Furniko, specjalizującym się w produkcji mebli biurowych. Podczas spotkania premier zadeklarował, że rząd zrobi wszystko, aby polskie firmy przetrwały pandemię.

Dbamy o to, by polskie firmy przetrwały pandemię – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie meblarskiej Furniko, która korzysta z rządowego wsparcia na ratowanie miejsc pracy. – Chcemy, żeby polskie przedsiębiorstwa meblarskie mogły z powrotem być gotowe do skoku eksportowego – dodał.

Rządowe wsparcie na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej w firmach po kryzysie wywołanym przez Covid-19 wynosi już ponad 50 mld zł. W ramach różnych form dofinasowania udało się uchronić przed bezrobociem 4,7 mln Polaków. Tylko w ramach Tarczy Finansowej na pomoc przedsiębiorcom rząd przeznaczył w ciągu miesiąca 40 mld zł, tym samym zachowując 2 mln miejsc pracy. Tarcza Finansowa to skuteczne narzędzie wspierania płynności finansowej firm. Choć działa zaledwie od miesiąca, udało się przekazać przedsiębiorcom pomoc na poziomie 40 mld zł. Średnia wartość wyparcia to 687 tys. zł. Z pomocy skorzystało 205 tys. małych i średnich firm. Przedsiębiorcy otrzymują środki na konto w ciągu 24-48 godzin.

Szacujemy, że z Tarczy Finansowej może skorzystać nawet 670 tys. polskich firm, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm trafi prawie 100 mld zł. Za realizację programu odpowiada Polski Fundusz Rozwoju. Program trwa do końca lipca – informują przedstawiciele rządu.

Wśród branż, które korzystają z dofinansowania Tarczy Finansowej jest między innymi meblarstwo.

~gac / fot. Adam Guz/KPRM