Już nie tylko traki, ale także maszyny dla stolarstwa

Już nie tylko traki, ale także maszyny dla stolarstwa

Marka Wood-Mizer stała się symbolem maszyn tartacznych, a teraz wyznacza standardy także w obrabiarkach sektora woodworking.

Wciąż zaskoczeniem dla wielu branżowców jest informacja o tym, że firma Wood-Mizer – doskonale znana z 40-letniej historii w produkcji traków – ma w swojej ofercie również… strugarko-frezarki i kilkanaście innych modeli urządzeń dla stolarstwa oraz finalnej obróbki drewna. Równie zaskakujące, a raczej imponujące jest to, że Wood-Mizer 100 proc. tych urządzeń produkuje w fabryce w Kole (woj. wielkopolskie), skąd wysyłane są one do klientów na całym świecie. Dynamiczny rozwój tego segmentu nastąpił w 2017 r., kiedy firma stała się właścicielem Moretens – szwedzkiego producenta maszyn do obróbki drewna. Dzięki temu w ofercie Wood-Mizer pojawiły się frezarki, strugarki, pilarki stołowe czy grubościówki.

I właśnie przybliżeniu segmentu tej części portfolio producenta służyły Dni Otwarte, jakie zorganizowano 25-28 października w siedzibie firmy w Kole.

Premiera strugarko-frezarki MP280

Przybyli do hali wystawowej Woodworking goście mogli zapoznać się oraz przetestować prezentowane maszyny, w tym premierową, czterostronną strugarko-frezarkę MP280.

Podczas prezentacji maszyn Woodworking, największym zainteresowaniem cieszyła się nowa strugarko-frezarka MP280, która obecnie przedstawiana jako model prototypowy, wejdzie do oferty sprzedażowej w styczniu 2023 roku – mówił Marcin Kozłowski, specjalista ds. marketingu i PR w Wood-Mizer.

MP280 to połączenie rozwiązań konstrukcyjnych z modelu MP360 (który jest najwyższym modelem strugarek czterostronnych Wood-Mizer) z gabarytami i funkcjonalnością mniejszej strugarko-frezarki MP260. Nowa maszyna będzie stanowić atrakcyjną ofertę dla średnich i dużych zakładów stolarskich poszukujących maszyny do produkcji gotowych elementów z drewna, która zapewni uniwersalność, zwiększoną stabilność podczas obróbki oraz intuicyjną i nieskomplikowaną obsługę. Może obrabiać elementy o szerokości 25 cm i wysokości 10 cm.

MP280 od modelu MP260 różni się tym, że rolki posuwu materiału są większej średnicy – takie jak w maszynie MP360 – informował Adrian Bugała, doradca techniczny klienta Wood-Mizer. – Średnica wału górnego też jest taka sama jak w modelu MP360. Jest to wał o większej średnicy niż w modelu MP260. Ponadto – w porównaniu do modelu MP260, mamy dołożone wskaźniki położenia, jeśli chodzi o ustawianie grubości i szerokości strugania, czego nie ma w mniejszym modelu. Konstrukcja maszyny jest też o wiele solidniejsza i stabilniejsza w porównaniu z MP260. Co więcej, model MP280 został testowo wyposażony w osłony głowic bocznych oraz dodatkowe dwa punkty odciągu trocin, aby jeszcze lepiej usuwać wióry z wnętrza maszyny.

Gość specjalny z YouTube’a

Ponadto, odwiedzający halę Woodworking w Kole mogli przyjrzeć się pozostałym maszynom z serii, przekonać się o ich skuteczności, oglądając prezentacje skrawania oraz wziąć udział w pokazach rzemiosła stolarskiego, prowadzonych przez gościa specjalnego Dni Otwartych – Łukasza Giergasza.

To pasjonat stolarstwa i promotor pracy z drewnem, znany z kanału YouTube „5m2”. Poprowadził on ciekawe warsztaty z ręcznego zastosowania narzędzi stolarskich, czyli strugów, dłut, piłek ręcznych oraz narzędzi pomiarowych. Jak przystało na klasyka, wszystkie operacje obróbcze wykonywane były na tradycyjnym stole stolarskim, czyli strugnicy. Podczas warsztatów stolarskich każdy zwiedzający mógł spróbować swoich sił, strugając materiał klasycznymi narzędziami, ale też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z historii stolarstwa.

Łukasz Giergasz jest także praktykiem w zastosowaniu maszyn Wood-Mizer, które testuje w swoim warsztacie od kilku miesięcy.

Wood-Mizer to kultowa marka jak na przykład Adidas – jest firmą, która wytyczyła szlaki w swojej dziedzinie i stała się jej symbolem, a teraz wyznacza standardy już nie tylko w maszynach tartacznych, ale także stolarskich – podsumował Łukasz Giergasz.

Natomiast stolarze, którzy testowali w Kole maszyny Wood-Mizera, zwracali uwagę na połączenie nieskomplikowanej konstrukcji z łatwością obsługi, duże możliwości obróbki drewna zarówno w kwestii maksymalnych wymiarów elementów, jak i uzyskiwanych profili czy kształtów. Ważną cechą jest też możliwość transportu maszyn i ich ustawienia w warsztacie dzięki kółkom transportowym oraz kompaktowym wymiarom. 

~ tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska