Wszystko, co chcecie wiedzieć o drewnie

Wszystko, co chcecie wiedzieć o drewnie

Trzy dni: od 7 do 9 września 2023 r. z całą pewnością będą ogólnopolskim świętem pasjonatów drewna i profesjonalistów z tej branży. Przez pierwsze dwa dni Wood Design Festival wytwórcy spotykać się będą z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia przy okazji miejskiego wydarzenia ZgJeżoGranie, będzie można zobaczyć to, co uczestnikom Wood Design Festival udało się wyczarować z drewna.

Szczegółowo ujmując, to pierwszego i drugiego dnia w hali MOSIR w Zgierzu odbywać się będą warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej i uczelni wyższych. Festiwalowa przestrzeń zostanie podzielona na sześć stref poświęconych między innymi gatunkom i rodzajom drewna, ich zastosowaniu i technologiom; wzornictwu i projektowaniu; promocji dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej. Z kolei strefa warsztatowa pozwoli udoskonalać umiejętności praktyczne uczestników. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.


Trzeci i zarazem ostatni festiwalowy dzień wpisze się z kolei w miejską imprezę plenerową. Dzień Rzemieślnika będzie miał miejsce w parku miejskim, gdzie pojawi się szansa zakupu wyrobów z drewna bezpośrednio od twórców. A będzie się odbywał przy okazji konkursu wokalnego ZgJeżoGranie z piosenkami głównej gwiazdy tegorocznego wydarzenia Ani Dąbrowskiej, pokazów laserowych i innych atrakcji zaplanowanych przez miasto na drugi weekend września.

Poprzez Wood Design Festival miasto nawiązuje do historii Zgierza i zachowaną do dziś (od czasów jego największej świetności) zwartej zabudowy XIX-wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali ówcześni rzemieślnicy. Obecnie jest to teren chroniony konserwatorsko. Organizatorami festiwalu są: Miasto Zgierz oraz Świat Drewna.

Do tej pory w Polsce nie było przestrzeni, która skupiałaby środowiska związane z drewnem jako materiałem. Organizatorzy postanowili wypełnić tę lukę, tworząc społeczność, miejsce wymiany doświadczeń, wiedzy i umiejętności oraz promocji osiągnięć całego środowiska. Właśnie dlatego Wood Design Festival to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży, będące zarazem platformą spotkań wytwórców z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Wydarzenie ma integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności.

Wood Design Festival jest jednocześnie świętem rzemiosła i rzemieślników, nawiązując do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX-wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy. Dziś to teren chroniony, w części Park Kulturowy Miasto Tkaczy. Mając taką tradycję, Zgierz ponownie otwiera się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem, który stał się symbolem miasta – drewnem.

Program WOOD DESIGN FESTIVAL

7-8 września, hala MOSIR w Zgierzu, ul. Wschodnia 2, godz. 10.00-18.00
Panele, warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, uczelni wyższych. Festiwalowy program został podzielony na sześć stref:
Strefa 1. Gatunki i rodzaje drewna, zastosowanie, zabezpieczanie
Strefa 2. Wzornictwo i projektowanie
Strefa 3. Meblarstwo historyczne
Strefa 4. Konstrukcje i innowacje
Strefa 5. Zachowanie dziedzictwa kulturowego tradycyjne techniki, rzemiosło, architektura, metodologia, ustawodawstwo, technologie
Strefa 6. Strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych

9 września, Park Miejski im. T. Kościuszki w Zgierzu, Dzień Rzemieślnika
Spotkania wytwórców z odbiorcami, ceniącymi wyroby z drewna, które będzie można też kupić. W czasie plenerowego, otwartego dla odwiedzających wydarzenia rzemieślnicy i twórcy zaprezentują swoje wyroby: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabraknie warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem.

~materiały prasowe