“Wszystko, co chcecie wiedzieć o drewnie”

“Wszystko, co chcecie wiedzieć o drewnie”

Tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie, wsparcie wiedzą teoretyczną i praktyczne warsztaty, wzornictwo użytkowe i sztuka – we wrześniu odbędzie się pierwsza edycja Wood Design Festival. To jedyne w Polsce tak wielowątkowe i szeroko zakrojone, wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży. Przez dwa dni w hali MOSIR w Zgierzu indywidualni rzemieślnicy i wytwórcy spotykać się będą z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia festiwal przeniesie się do Parku Miejskiego w Zgierzu, by jak najpełniej zaprezentować to, co da się wyczarować z drewna.

Wood Design Festival powstał po to, żeby integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności.

– Naszym celem jest poszukiwanie i zgromadzenie w jednym miejscu ludzi zdolnych, z pasją i miłością do pracy w drewnie, wsparcie ich merytorycznie czy organizacyjnie. Chcemy stworzyć społeczność celebrującą zanikający kunszt i zaprezentować różnorodność wyrobów drewnianych – tłumaczą pomysłodawcy wydarzenia.

Pierwsza edycja WDF odbędzie się w dniach 7–9 września. Przez dwa dni w Hali MOSIR w Zgierzu odbywać się będą warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, wydziałów uczelni wyższych. Festiwalowa przestrzeń zostanie podzielona na sześć stref. Pierwsza z nich poświęcona zostanie gatunkom i rodzajom drewna ich zastosowaniu i technologiom. W drugiej omawiane będą kwestie wzornictwa i projektowania. W kolejnych spotkają się osoby zainteresowane konstrukcjami i innowacjami oraz promocją dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej. Z kolei strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych pozwoli uczestnikom odnieść się do najbardziej interesujących ich zagadnień.

– Do spotkania z ekspertami i wystawcami zapraszamy naprawdę wszystkich: pasjonatów drewna, amatorów i profesjonalistów. Tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą w drewnie i tych, którzy zajmują się nią profesjonalnie i chcą rozwijać się pod okiem specjalistów. Myślimy też o tych, którzy po prostu lubią drewno, jako materiał – mówią organizatorzy i podkreślają, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja uczestników wydarzenia w Hali MOSIR Zgierz, wystawców w Parku Miejskim i osób, które po prostu chcą odwiedzić festiwal prowadzona jest na stronie internetowej www.wooddesignfestival.pl.

Trzeci dzień to czas spotkania wytwórców z odbiorcami, ceniącymi wyroby z drewna, które będzie można kupić. W Parku Miejskim w Zgierzu rzemieślnicy i twórcy zaprezentują swoje wyroby: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabraknie warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem. 

Dlaczego właśnie w Zgierzu?

Festiwal jest świętem rzemiosła i rzemieślników. Jego powstanie nawiązuje do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo, czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy, będąca obecnie terenem chronionym i w części Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy. Mając taką tradycję, Zgierz ponownie otwiera się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem, który stał się symbolem Zgierza – drewnem. 

Zwieńczenie trzydniowego festiwalu Dniem Rzemieślnika w Parku Miejskim, tworzącego markę miasta, odwołuje się do historycznych założeń powstania nowoczesnego miasta innowacyjnego, utworzonego 200 lat temu, na potrzeby rozwoju rzemieślników z unikalną strukturą drewnianej zabudowy.

Świat drewna

Drugim obok Parku Kulturowego Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza organizatorem wydarzenia jest Świat Drewna. Jest to marka-społeczność stworzona przez firmę EPI Narzędziownia BIS i jej współwłaściciela, Radosława Bednarka. Pierwotnie była to mała grupa na portalu społecznościowym. Aktualnie platforma, która skupia ponad 115 tysięcy uczestników, głównie rzemieślników, hobbystów, miłośników obróbki i wykorzystania drewna w różnych konstrukcjach.

Partnerzy:

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Konserwacji Drewna, Politechnika Łódzka Instytut Architektury i Urbanistyki, Politechnika Krakowska Wydział Architektury, Uniwersytet Łódzki Instytut Historii Sztuki, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, Politechnika Wrocławska Wydział Architektury, Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, The Tools, Bosch, Festool, Mirka, Stahlwille, Luna, Mareld, Lange Łukaszuk, Wolfcraft, Essve, Hartzlack, Grupa CSV, RC System, Filip’s Oil.

Wood Design Festiwal:

Data wydarzenia: od 7.09.2023 do 9.09.2023

Organizatorzy:

Park Kulturowy Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza

EPI „Narzędziownia BIS” Sp. z o.o. właściciel marki Świat Drewna

~kafal