Debiut Polskiej Grupy CNC na targach w Hanowerze pokazał potencjał polskiego producenta w dostarczaniu niezawodnych maszyn sterowanych numerycznie na rynki całego świata.
Wśród blisko 30 wystawców z Polski, którzy zaprezentowali się w tym roku na targach LIGNA w Hanowerze, nie zabrakło Polskiej Grupy CNC – producenta urządzeń sterowanych numerycznie do obróbki drewna, płyt drewnopochodnych i wielu innych materiałów. Co warto podkreślić, była ona jedynym rodzimym producentem maszyn CNC, który w tym roku zdecydował się na udział w tej międzynarodowej imprezie.
– Był to nasz debiut jako wystawcy na targach LIGNA i uznajemy go za duży sukces – powiedział Krzysztof Łapiński z PG CNC. – Na rynku polskim wypracowaliśmy markę solidnego i pewnego dostawcy ploterów frezujących CNC. Bardzo dobrze rozwija nam się sprzedaż również na Litwie, Łotwie, w Estonii, Szwecji, Norwegii i Francji, a eksport stanowi już blisko 20 proc. całej sprzedaży. Ekspansja na zachód Europy to kolejny krok w rozwoju naszej firmy, stąd nasz udział w tym roku w targach w Hanowerze.
Producent na Lignie zaprezentował ploter frezujący 1525 ATC. Oprócz swojej standardowej funkcji, a więc obróbki drewna, płyt drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, kompozytów i metali miękkich, maszyna posiada możliwość obróbki także materiałów piankowych i filcowych. To poszerza zakres jej zastosowania nie tylko na przykład w zakładach produkujących meble twarde, ale także miękkie – tapicerowane.
– Dzięki nowej konfiguracji na jednym urządzeniu można dokonać rozkroju elementów drewnianych i drewnopochodnych, na przykład pod stelaże, ale także pianki i innych rodzajów wypełnień mebli tapicerowanych, co otwiera przed tym ploterem zupełnie nowe możliwości użycia – zaznaczał Krzysztof Łapiński.
Stół roboczy urządzenia ma wielkość 150 x 250 cm. Maszyna należy do ploterów z serii ATC. Oznacza to, że posiada dodatkowo wzmocnioną konstrukcję oraz zastosowane serwonapędy AC na każdej osi. Konstrukcja obrabiarki wykonana jest ze stali, co daje jej dużą sztywność, a także wytrzymałość na przeciążenia związane z procesem obróbki. Ponadto została wyposażona w przyjazny interfejs łatwy w obsłudze, ale posiadający również zaawansowane funkcje.
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą kontrolera, który posiada własny procesor oraz pamięć operacyjną, co zapewnia stabilną i niezawodną pracę. Sterownik maszyny posiada funkcję aktywnej analizy wektorów, dzięki czemu praca urządzenia jest płynna, a uchyb przy obróbce niewielki.
Wszystkie maszyny PG CNC projektowane i produkowane są w fabryce w Zaleszanach k. Stalowej Woli (woj. podkarpackie) i wszystkie powstają pod konkretne potrzeby zamawiającego, a więc kompletna konfiguracja i parametry pracy dobierane są wraz z klientem.
Dlatego każdy ploter wychodzący z zakładu PG CNC to wyrób dopracowany, a także uwzględniający potrzeby użytkowników. – Klienci po kupnie jednej maszyny PG CNC bardzo często wracają do nas i nabywają drugą czy trzecią do swojej fabryki – komentuje przedstawiciel PG CNC. – To najlepiej świadczy o jakości, niezawodności i wysokim poziomie technologicznym naszych urządzeń. Nasze stoisko na targach LIGNA odwiedziło bardzo wielu klientów z całego świata. Nie tylko „wpadali”, aby podpytać, skąd jesteśmy, ale zawarliśmy kilka obiecujących kontraktów. Byli to nie tylko producenci z branży meblarskiej czy drzewnej, ale także z branży reklamowej, kompozytowej i wielu innych, nawet bardzo niszowych. Współpraca z nimi otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju oraz perspektywiczne, nowe rynki zbytu.
~Katarzyna Orlikowska