Ośmiokątny, tunelowy wykrywacz metali Mesutronic typu METRON 05 CO służy do badania kłód przed lub po okorowaniu. Można go idealnie dopasować do przenośnika TRANSTRON HL.
Niemiecka firma Mesutronic od ponad 30 lat produkuje innowacyjne technologie wykrywania metali do zastosowań przemysłowych, które pomagają chronić maszyny produkcyjne. Firma oferuje szeroką gamę produktów – wykrywacze metali, separatory metali i systemy kontroli rentgenowskiej, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Jednym z jej odbiorców jest oczywiście branża drzewna. Systemy te są ciągle udoskonalane i rozwijane, dzięki czemu Mesutronic zaliczyć można do grona liderów w dziedzinie wykrywania metali i ciał obcych. Wyłącznym przedstawicielem Mesutronic w Polsce jest firma Jantom z Torunia.
Rozwiązania i komponenty zapewniające stabilną pracę
Systemy kontroli w przemyśle drzewnym skupiają się na monitorowaniu procesów. W efekcie należy skutecznie usunąć z materiału drzewnego ciała obce z żelaza, mosiądzu, aluminium lub stali nierdzewnej. Zakres jest szeroki – od odłamków znajdujących się w kłodach, po nakrętki mogące spowodować uszkodzenie lub pożar rębaka. Urządzenia te są niezbędnym elementem linii produkcyjnych, zapewniającym wartość dodaną w jakości produkcji i procesu.
We współczesnych zakładach branży drzewnej wykrywacze stanowią integralną część ciągów transportowych. Opracowane przez firmę Mesutronic systemy przenośników taśmowych typu TRANSTRON HL służą do transportu drewna okrągłego przed lub po okorowaniu. Ich typowym obszarem zastosowania jest podawanie materiału do pił.
W systemach przenośników Mesutronic zastosowano wysokiej jakości rozwiązania i komponenty zapewniające stabilną, długoletnią pracę. Ich masywna konstrukcja nośna umożliwia łatwe czyszczenie i zapobiega gromadzeniu się resztek drewna. W zależności od typu mogą być wyposażone w dysze nadmuchowe, wyrzutniki, klapy, urządzenia cofające lub indywidualne separatory służące do usuwania zanieczyszczonych produktów. Mogą być także uzbrojone w systemy bezpieczeństwa, takie jak wielokrotne wyłączniki awaryjne lub linie przerywające, a także automatyczne oznaczanie drzew kłód zawierających metal.
Systemy transportowe dostosowywane są indywidualnie, już na etapie projektowania, do warunków panujących w konkretnym zakładzie produkcyjnym. Tak więc wysokość linii, jej długość i szerokość ustalane są na miejscu jej przyszłej instalacji, co ułatwia integrację z resztą ciągu technologicznego i pozwala zmniejszyć koszty inwestycji.
Te profesjonalne urządzenia wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i różnych tworzyw sztucznych. Instalowane są w nich także wysokociśnieniowe systemy czyszczące eliminujące na bieżąco zagrożenia związane z pyłem i związanym z nim ryzykiem wybuchu. Uzupełnieniem są przydatne akcesoria, w tym przetwornice częstotliwości, osłony ochronne lub sprzęt zabezpieczający.
Praca w obszarach pól elektromagnetycznych
Ośmiokątny, tunelowy wykrywacz metali Mesutronic typu METRON 05 CO służy do badania kłód przed lub po okorowaniu. Dzięki specjalnemu kształtowi i szerokiemu zakresowi średnic od 900 do ponad 2000 mm można je idealnie dopasować do przenośnika TRANSTRON HL. Wachlarz funkcji poszerzają akcesoria, takie jak urządzenia do znakowania kolorami. Uchwyty stałonapięciowe oraz tzw. przedłużki ekranujące zapewniają niezawodną pracę nawet w obszarach narażonych na działanie pól elektromagnetycznych.
Innowacyjna cyfrowa ocena sygnału, kompleksowy monitoring i łatwa obsługa zapewniają optymalne funkcjonowanie systemu, a także bezpieczne przechodzenie przez wszelkiego rodzaju audyty. Urządzenia uzupełnia rozbudowana gama akcesoriów i wariantów od technologii wieloczęstotliwościowych po próbki badawcze i certyfikaty materiałowe.
Kompaktowa konstrukcja pozwala na nieskomplikowaną modernizację, nawet w ciasnych przestrzeniach montażowych. Wstępnie zdefiniowane standardowe konfiguracje umożliwiają pracę w większości zastosowań bez dodatkowych ustawień. Jednocześnie przejrzysta struktura operacyjna umożliwia przechowywanie dalszych programów dostosowanych do potrzeb klienta i łatwą obsługę dla wszystkich użytkowników. W zależności od rodzaju użytej elektroniki systemy Mesutronic można podłączać w standardzie do sterowników PLC zarządzających procesami lub innymi maszynami w linii poprzez sygnały analogowe, różne systemy magistrali lub Ethernet. Możliwa jest płynna transmisja wartości krytycznych dla produkcji. W zależności od systemu te podstawowe funkcje można uzupełnić poprzez instalację oprogramowania mesuNET, narzędzie do zdalnej konserwacji mesuREMOTE lub funkcję raportowania mesuEXPORT. Daje to pełne wykorzystanie potencjału cyfryzacji i Industry 4.0.
~Tomasz Bogacki