Na stoisku firmy Herz można było zobaczyć także jeden z najnowszych produktów z linii Firematic.
Podczas tegorocznych targów Drema z propozycją kotłów dla przemysłu i wspólnot mieszkaniowych przyjechała spółka HERZ Armatura i Systemy Grzewcze z Wieliczki.
– Przyjechaliśmy z najnowszej klasy kotłami na paliwo stałe, czyli na wszelkiej maści pozostałości drzewne – mówi Daniel Mróz, dyrektor ds. sprzedaży kotłów na biomasę. – W naszych kotłach można spalić produkty powstałe w pierwotnym procesie przetarcia surowca, jak trociny, kora, zrębki czy pelet. W ofercie firmy znajdują się również takie produkty, które pozwalają na przekształcenie w energię cieplną pozostałości pojawiających się przy produkcji konkretnych komponentów, na przykład meblowych, jak płyty MDF.
Piece skrojone na miarę
Herz-Binder oferuje w standardzie instalacje grzewcze o zakresie mocy znamionowej od 10 kW do 10 000 kW, do wytwarzania wody ciepłej, gorącej lub pary nasyconej o ciśnieniu roboczym do 10 barów.
– To klient określa, jakiego typu instalacja i o jakiej wydajności jest mu potrzebna – wyjaśnia Daniel Mróz. – Oczywiście możemy w tym wyborze dopomóc, bazując na naszej wiedzy i możliwościach montażowych odbiorcy. Firmy produkujące na przykład meble, borykające się z problemem powstających w tym procesie pozostałości płyt HDF i MDF, dzięki naszym kotłom mogą je przekształcić w ciepło. Wielu odwiedzających nasze stoisko klientów właśnie takich rozwiązań poszukiwało.
Tworząc instalację grzewczą, poza mocą kotła, warto także zastanowić się nad systemem podawania doń paliwa. W tym zakresie Herz-Binder proponuje kilka rozwiązań, które zależą od stopnia granulacji materiału, który jest dostarczany do pieca, jak i wysokości nasypu oraz wielkości zbiornika, w którym się on znajduje. Wśród rozwiązań jest tradycyjny podajnik ślimakowy do peletu lub podajnik ślimakowy podłogowy czy skośny.
Najważniejszym elementem pieca jest jednak palenisko. Tu także producent daje szerokie pole do popisu. Zdecydować można się na spalanie w kotle ze stałym paleniskiem podsuwowym ze stali z zawieszonymi elementami odlewanymi. Inną opcją jest instalacja z zastosowaniem hydraulicznie lub elektromechanicznie napędzanego rusztu kroczącego do spalania suchego materiału o wysokiej zawartości popiołu. Istnieje też opcja dla tych, którzy spalają materiał mokry o wysokiej zawartości popiołu. Dla nich przygotowano instalację z zastosowaniem hydraulicznie lub elektromechanicznie napędzanego rusztu kroczącego. Każdy z kotłów wyposażony jest także w automatyczny system usuwania popiołu. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, a także przy wsparciu najnowszych technologii, jak choćby sondy lambdy, służącej do regulacji wydajności, która na bieżąco oblicza aktualne zapotrzebowanie mocy i steruje systemem podawania materiału oraz bezstopniowo reguluje dostarczanie wymaganych ilości powietrza, kotły Herz-Binder zyskują sprawność wynoszącą ponad 90 proc.
Coś także dla mniejszych graczy
Na stoisku firmy Herz można było zobaczyć także jeden z najnowszych produktów z linii Firematic. HERZ Firematic 349-499 jest linią kotłów na biomasę do spalania zrębków lub peletu. Produkty te cechuje kompaktowy rozmiar, wysoka sprawność działania i niezwykła oszczędność. Kotły, których paliwem są zrębki lub pelet, dostarczane za pomocą bocznego, podwójnego podajnika ślimakowego, pozwalają na osiągnięcie wydajności rzędu od 104 do 499 kW, w zależności od wybranego modelu. W kotłach tej linii zastosowano dwustrefową komorę spalania, wyłożoną okładziną ceramiczną (odporność na temperaturę rzędu 1550 st. C) z układem rusztu schodkowego, wykonanego z wysokogatunkowych odlewów chromowanej stali. Taka konstrukcja pozwala na łatwe oczyszczanie rusztu z popiołu, który w sposób w pełni automatyczny trafia albo do modułowych zbiorników na popiół, albo do osobnego pojemnika usytuowanego poza pomieszczeniem kotłowni. Automatycznie czyszczony jest także wymiennik ciepła, za co odpowiadają turbulatory. Warto podkreślić, że proces ten odbywa się także w czasie pracy kotła. Rozwiązanie to zapewnia niskie zużycie paliwa.
Energooszczędność zapewnia także zamontowana w kotłach Herz sonda lambda, która w sposób ciągły monitoruje powstające gazy spalinowe, pozwalając w ten sposób na w pełni automatyczne utrzymanie optymalnych parametrów spalania i niskiej emisji spalin, co w czasach, gdy stawia się na ekologię produkcji, nie pozostaje bez znaczenia. Dzieje się tak za sprawą korygowania zarówno ilości dopływającego powietrza, jak i ilości dostarczanego do kotła materiału. Kocioł, by pracować wydajnie, nie musi być w pełni obciążony.
– Nasze produkty mają jedne z najwyższych klas sprawności, są niezawodne, mają długi cykl życia i stałe parametry pracy – podsumowuje Daniel Mróz. – W chwili obecnej cała branża szuka rozwiązań energooszczędnych, a nasze produkty w stu procentach spełniają to oczekiwanie. Kotły Firematic wyposażone są także w liczne urządzenia zabezpieczające. Przede wszystkim znajdziemy w nich klapy zamykane beznapięciowo, chroniące przed cofnięciem płomienia, niezależne zabezpieczenia podajnika paliwa połączone ze zbiornikiem wody czy system monitorujący temperaturę w komorze spalania i magazynie paliwa. Całym procesem spalania steruje się za pomocą dotykowego panelu T-Control, który poprzez menu, na którym widnieje schematyczny rysunek 3D kotła, pozwala na intuicyjną i prostą obsługę wszystkich funkcji kotła – od parametrów spalania (a więc kontrolę nad sondą lambdą) po obiegi grzewcze. Dodatkiem do systemu jest możliwość zdalnej wizualizacji i obsługi sterowania kotłem za pomocą smartfona, tabletu lub komputera PC.
~Bartosz Szpojda