Skomplikowany proces i nietypowe wymagania. Jak dobrać odpowiednie narzędzia?

Skomplikowany proces i nietypowe wymagania. Jak dobrać odpowiednie narzędzia?

Obniżka kosztów i maksymalizacja wydajności – to dwa główne cele, jakie przyświecają producentom w ostatnich latach, niezależnie od branży. W zakładach obróbki drewna pracują nowoczesne i zautomatyzowane linie o wciąż wyższych wydajnościach. Wysoki stopień zaawansowania i dokładności powoduje, że warto zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi. I tu sprawdzają się tacy producenci jak Polcomm, oferujący odpowiednio dobrane rozwiązania o wydłużonym okresie użytkowania.

Konkurencyjny rynek zakłada rywalizację. Producenci chcą, aby procesy obróbcze przebiegały jeszcze szybciej, sprawniej i taniej. Oczekują większej wydajności, więc wciąż pracują nad optymalizacją i zwiększeniem efektywności procesów produkcji. W ich usprawnieniu na pewno pomogą właściwie dobrane narzędzia. Polska firma Polcomm ma ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji narzędzi dopasowanych do spersonalizowanych potrzeb klientów. Możliwości produkcyjne firmy, w połączeniu z odpowiednim zapleczem programistycznym do projektowania i konstrukcji narzędzi, pozwalają na sprawną realizację zamówień wyrobów, opracowanych pod ścisłe potrzeby klienta. Dokładność, wydajność oraz konkurencyjność cenowa to podstawowe kryteria dla wielu przedsiębiorstw, których realizacja stanowi kartę przetargową, aby pozyskać wartościowe zlecenia.

Produkcja narzędzi w fabryce Polcomm.

Odpowiedzią na te trzy podstawowe kryteria są właśnie efektywniejsze narzędzia. Choć są to specjalistyczne rozwiązania, to oferta Polcomm została uszeregowana w kilka grup produktowych, co ułatwia odbiorcy poruszanie się w szerokim asortymencie. Znajdują się w niej frezy trzpieniowe, frezy i głowice nasadzane, wiertła, piły tarczowe, noże wymienne, systemy mocowań i wiele innych produktów.

Nóż z wymiennym diamentowym ostrzem

Znaczna część klientów Polcomm trafia do firmy z polecenia. Zwracają się oni z problemami do rozwiązania. Mają skomplikowany proces, nietypowe wymagania. Polcomm zawsze stara się znaleźć adekwatne rozwiązanie. Jednym z takich przykładów jest nóż do toczenia z wymiennym diamentowym ostrzem. Producent nóg do stołu z płyty HDF początkowo używał noży z wlutowanym ostrzem HSS. To narzędzie miało niską wydajność, bardzo szybko się tępiło. Płyta HDF charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością, oczywiste wydawało się tu zastosowanie narzędzia diamentowego.

Głowica nasadzana prosta z nożami wymiennymi PCD.

Polcomm zaprojektował nóż z wymiennym diamentowym ostrzem; jest to rozwiązanie unikatowe, niespotykane na rynku. Nóż dedykowany do toczenia nóg jest w ciągłym użyciu, jego wydajność jest kilkudziesięciokrotnie wyższa niż pierwotnie stosowanego narzędzia. Klient jest zadowolony, a firma ma w swoim portfolio kolejne unikatowe rozwiązanie narzędziowe.

Wiertło puszkowe do płyty komórkowej

Innym produktem, który okazał się ogromnym sukcesem dla firmy, jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej. Jeden z największych producentów mebli zwrócił się do Polcomm z określonym celem, oczekiwał rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Meble produkowane były z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej, a problemem podczas obróbki było wyrywanie wstawek płyty wiórowej. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa. Z kolei wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością. Żadne z tych rozwiązań nie było satysfakcjonujące.

Wiertło puszkowe PCD. fot. Polcomm

Konstruktorzy Polcomm opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, gdzie jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Wyjątkowe w tym narzędziu jest zastosowanie podwójnej liczby nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacza wiórów na powierzchni czołowej. Uzyskano narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające tym samym lepszą wydajność. Szczególną zaletą jest wysoka jakość krawędzi otworu w materiałach z różnorodną okleiną. To rozwiązanie trzykrotnie przekroczyło oczekiwania klienta w zakresie ilości wykonywanych otworów. Polcomm przygotował wiertło puszkowe o jedynej, niepowtarzalnej w Europie geometrii ostrza i technologii wykonania. Rozwiązanie to zostało opatentowane.  

Zakład produkcyjny Polcomm w Chlewiskach.

~ kor

fot.: Polcomm